Zalety studiowania w Berlinie

Niemcy są otwarte na przybyszów zza granicy, szczególnie, jeśli mają to być studenci. W Europie wciąż stawia się na kształcenie przyszłych inżynierów, absolwentów medycyny czy wszelkich innych kierunków, które wpływają później na rozwój przemysłu lub nowych technologii. Studiowanie w Niemczech nie jest przy tym takie trudne, dlatego naprawdę warto jest rozważyć tę opcję.

Studia w Niemczech

Niemcy oferują szerokie możliwości pobierania edukacji dla wszystkich tych, którzy myślą o tym bardzo poważnie. Nie jest w zasadzie istotne, skąd mają pochodzić przyszli studenci. Szansa jest w zasięgu ręki dla wszystkich.

Język niemiecki także nie jest już absolutną koniecznością podczas ubiegania się o miejsce na uniwersytecie czy szkole wyższej.

Oczywiście, będzie bez wątpienia dodatkowym atutem, aczkolwiek angielski także wystarczy, bynajmniej na początku naszej kariery edukacyjnej. Co ważne, studia powszechne w Niemczech są generalnie darmowe.

System szkolnictwa wyższego

W Niemczech mamy aż 109 uniwersytetów, do których zaliczają się też szkoły wyższe:

  • Kunsthochschulen to uczelnie artystyczne i akademie muzyczne, których da się naliczyć 55.
  • Fachhochschulen to natomiast wyższe szkoły zawodowe w ilości 216, które również dają doskonałe perspektywy na dobrą pracę.
  • Verwaltungsfachhochschulen to uczelnie administracji publicznej, czyli 29.

Podliczając wszystkie opcje i możliwości kształcenia w systemie studiów wyższych, 175 miast oferuje 16 tysięcy kierunków na 380 szkołach wyższych.

Co jest potrzebne do rekrutacji na niemieckie uczelnie?

Obecnie nie ma wielu warunków formalnych. Konieczne jest oczywiście posiadanie egzaminu dojrzałości, czyli matury. Na pewno nie bez znaczenia będą wyniki poszczególnych egzaminów. Im lepsze, tym wyższe szanse na uzyskanie kwalifikacji.

Co to jest uni-assist?

Musisz ustalić czy uniwersytet, na który chcesz zdawać, należy do tzw. systemu uni-assist. Pozwala on ubiegać się o kilka miejsc na poszczególnych uczelniach jednocześnie, czyli przygotować dokumenty w jednym komplecie. Nie jest to niestety usługa darmowa, a kosztuje 68 euro za pierwszy wybrany uniwersytet i po 15 euro za kolejne. Jest to jednak bardzo wygodne, a dodatkowo tańsze, aniżeli wykonywanie kopii dokumentów wraz z ich urzędowymi tłumaczeniami.

Co to jest numerus clausus?

Niektóre kierunki, jak np. medycyna, weterynaria czy farmacja, objęte są procedurą zwaną numerus clausus. Wówczas trzeba składać nieco bardziej rozbudowaną dokumentację, jak choćby kopię paszportu itp. Tu raczej konieczna jest też znajomość języka niemieckiego i posiadanie któregoś z certyfikatów. Kiedy już dostaniemy się na wybraną uczelnię, trzeba jeszcze dokonać rejestracji poprzez „letter of acceptance”, aby otrzymać pełnię praw studenckich.

Jak drogie jest studiowanie w Niemczech?

Zasady odpłatności za studia na niemieckich uczelniach wciąż ulegają zmianom, dlatego trzeba je na bieżąco monitorować. Ich wysokość jest zwykle ustalana indywidualnie przez poszczególne landy.

Dodatkowo każdy student jest zobowiązany dokonywać opłat semestralnych, czyli 50-250 euro na semestr. Reszta opłat to oczywiście utrzymanie w Niemczech, które będzie się wahać od 800-1200 euro.

Dobrze jest zacząć poszukiwania pokoju jak najwcześniej, kiedy wybór jest jeszcze szeroki i można znaleźć coś naprawdę taniego. Najgorzej będzie bowiem na ostatnią chwilę, aczkolwiek istnieją organizacje, które pomagają w poszukiwaniu noclegów, jak na przykład Studentenwerk, choć nie jest to organizacja całkowicie darmowa. Koniecznie będzie też opłacanie składek, ale można z niej wycisnąć także pomoc prawną i administracyjną.

Poszukując mieszkania w Niemczech, trzeba się przygotować na opłacenie nie tylko czynszu za miesiąc lub dwa z góry, ale także uiszczenie depozytu, który nierzadko będzie równowartością trzykrotnego wynajmu.

Istotną wiadomością, którą trzeba wziąć wówczas pod uwagę, będzie ogłoszenie o wynajmie, jakie może mieć dopisek „warm rent” lub „cold rent”. To pierwsze uwzględnia opłaty za wodę i energię, a przy tym drugim trzeba je jeszcze doliczyć do już podanej kwoty i będą one zależeć od konkretnego zużycia. Podczas wynajmowania mieszkania za pośrednictwem biura nieruchomości zaś, dobrze jest sprawdzić czy jest to licencjonowana agencja i należy do Ring of German Estate Agents (RDM).

Formalności urzędowe związane z pobytem

Fakt, że na studia do Niemiec przybywa się z terenu Unii Europejskiej jeszcze nie zwalania z wszystkich obowiązków formalnych. Nie trzeba oczywiście dysponować wizą, ponieważ wystarcza wyłącznie paszport lub dowód osobisty, jednak konieczne będzie zgłoszenie samego faktu mieszkania i studiowania na terenie tego kraju.

W ciągu tygodnia zgłaszamy się do urzędu zwanego Einwohnermeldeamt lub Bürgeramt. Urzędnicy poproszą nas wówczas o dokument tożsamości, oświadczenie potwierdzające przyjęcie na studia oraz zakwaterowanie. Nierzadko proszą także o przedstawienie ile mamy środków na utrzymanie i czy są one wystarczające.

Przewiduje się, że minimalna kwota będzie równa 659 euro miesięcznie, ale być może konieczne będzie udowodnienie, że posiadamy pieniądze na utrzymanie roczne.

Wszystkie informacje na ten temat dostępne są na stronie DAAD.

Język niemiecki czy może angielski?

To może trochę dziwić, ale na wielu niemieckich uczelniach można studiować bez biegłej znajomości języka niemieckiego. Nie oznacza to jednak, że będzie nam on zbędny przez cały pobyt. Już z pierwszym krokiem, a więc przybyciem do Niemiec, warto rozejrzeć się za dobrym kursem języka niemieckiego, ponieważ nauka języka to także studiowanie kultury narodu oraz jego obyczajów. Wiele formalności załatwimy wyłącznie ze znajomością języka, ale też będziemy nim operować w sklepach czy podczas kontaktów towarzyskich.

Istotnie jednak, na niektórych kierunkach językiem wykładowym jest także angielski. Jeśli zaś chodzi o posiadanie konkretnych certyfikatów potwierdzających naszą znajomość języka niemieckiego, to obowiązujące będą tu:

  • TestDaF (Test Deutsch als Fremdsprache),
  • lub DSH (Deutsche Sprachprüfung für den Hochschulzugang).

W przypadku angielskich zaś, certyfikaty:

  • TOEFL,
  • IELTS itp.

Stopnie akademickie obowiązujące w Niemczech

W Niemczech uzyskuje się podobne stopnie naukowe, jak w Polsce, dlatego:

  • po trzech latach możemy liczyć na zdobycie dyplomu licencjata (B.A., B.Sc., bachelor of engineering, itd.),
  • tytuł magistra uzyskuje się po kolejnych dwóch latach nauki (M.A., M.Sc., master of engineering, itd.),
  • kolejnym stopniem jest tytuł doktora.

Studia doktoranckie, jak w naszym kraju, trwają od 2 do 5 lat.

Nierzadko otwierają one ścieżkę kariery naukowej. Można po nich bowiem zacząć wykładać na uczelni i piąć się coraz wyżej. Istotne tu będzie jednak dokonywanie badań naukowych, własne publikacje itp. To więc zwykle bardzo długa droga, ale dość intratna finansowo, ponieważ w Niemczech bardzo dobrze wynagradza się osoby pracujące na uczelniach wyższych.

Dlaczego studiować w Berlinie?

Berlin słynie z urokliwych zabytków i wyjątkowej atmosfery. Panuje tu prawdziwie wolnościowy styl bycia i funkcjonowania, a artystyczny sznyt młodzieży akademickiej można zauważyć już gołym okiem. Studenckie życie ma się w Berlinie więc bardzo dobrze. Nie tylko to przyciąga jednak do Berlina rzesze przyszłych studentów. Istotne są także uniwersytety, a te mogą się pochwalić wysokim prestiżem, doskonałą sławą i wspaniałymi efektami edukacyjnymi.

Sławne uniwersytety

Przykładem jest z pewnością Uniwersytet Humboldta założony w 1810 roku. Uchodzi on za wyjątkowe uosobienie akademickiej idei humanizmu.

Na przedmieściach Berlina w Dahlem mamy zaś Wolny Uniwersytet (FU), który znany jest nie tylko z wyśmienitej kawy organicznej, ale też cennych ideałów głoszonych tam od wielu lat.

Przyszli lekarze i przedstawiciele służby zdrowia nierzadko wybierają się do najgłośniejszej w Europie Charité, czyli uniwersytetu medycznego, który co roku może się poszczycić osiągnięciami nagradzanymi Noblem. To wyjątkowo prestiżowe miejsce przeznaczone tylko dla najlepszych, wybitnych młodych umysłów.

A dla kogo stypendia?

Stypendia są jak zwykle dla najlepszych. Już sama chęć studiowania w Berlinie czy w innych miejscach w Niemczech sugeruje, że musimy być wystarczająco utalentowani i bystrzy. Na niemieckie uczelnie na pewno nie mają wstępu osoby przeciętne, ponieważ system edukowania jest tu na wysokim poziomie. Odbija się to na doskonałych wynikach w przodujących branżach technologicznych.

Z pewnością warto zaczerpnąć wiedzy na ten temat, ponieważ możemy nawet nie mieć świadomości, że zasługujemy na stypendium, które przecież pomoże się nam rozwijać i kształcić. Jeśli uda się uniknąć pracy, jaką trudno połączyć ze studiowaniem, to na pewno odbije się to na lepszych wynikach na uczelni.