Spis treści
Znamy wiele utalentowanych osób, które mogłyby odnieść międzynarodowy sukces w tym co robią, jednak nie mogą poradzić sobie z nauką języków. Wielu z nich nie miało problemów z nauką angielskiego albo rosyjskiego w liceum i na studiach, ale gdy przychodzi do prawdziwej komunikacji lub chcą one przeczytać coś w obcym języku, są zdezorientowani.
Uważaj na cele
Osoby, które mają styczność z tematem rozwoju osobistego, często nie mogą sobie poradzić z nauką języka dlatego, że traktują to jako cel. Naszym zdaniem, zamiast mglistych celów w stylu „nauczę się hiszpańskiego w 2015 roku”, powinieneś zacząć w inny sposób.
95 procent osób przestaje się uczyć jakiegoś języka dlatego, że nie ma z nim styczności. Nauka nie wymaga wyjątkowych zdolności językowych ani talentu – najważniejsze jest to, by ciągle uczyć się czegoś nowego i zapamiętywać nowe zwroty. Nie uda Ci się tego zrobić, jeśli nie wykształcisz w sobie nawyku codziennego uczenia się. To znacznie ważniejsze od odległego celu, majaczącego gdzieś na horyzoncie Twoich pragnień.
Czym jest nawyk w nauce języków?
Nawyk to sposób na zmianę swojego zachowania. Zacznijmy od prostego porównania – czy musisz się motywować do mycia zębów? Nie, ponieważ weszło Ci to w nawyk, gdy byłeś dzieckiem. Dziś nawet nie myślisz o tym, że idziesz do łazienki, wyjmujesz pastę i szczoteczkę i myjesz zęby. Dzieje się to poza świadomością.
Jeśli nie umyjesz zębów, odczuwasz wewnętrzną potrzebę zrobienia tego, dlatego zrobisz to nawet wtedy, gdy jesteś zmęczony.
Nawyki powinieneś wykorzystać w nauce języków obcych – ma to wejść w twój rozkład dnia. Gdy nie nauczysz się kilku nowych słów, w Twojej głowie pojawi się uczucie, że coś straciłeś.
Pomyśl sobie, jak efektywna będzie nauka wtedy, gdy codziennie przez 365 dni w roku nauczysz się czegoś nowego w jakiejś dziedzinie. Nie pozwalaj, by coś Cię zatrzymywało lub przeszkadzało Ci w nauce.
Ile czasu trzeba, by się tego nauczyć?
Każdy człowiek ma inny umysł, dlatego potrzebujemy krótszego lub dłuższego czasu, by nauczyć się nowych nawyków. W pierwszej kolejności musisz zmuszać się do tego, by uczyć się czegoś nowego – ustal sobie alarm, który nakaże Ci usiąść i pracować z kursem przez określony czas. Nie ustawiaj sobie poprzeczki zbyt wysoko, bo zniechęcisz się.
Następnie w Twoim życiu pojawia się rutyna w dobrym tego słowa znaczeniu. Nie musisz się już zmuszać do tego, by zacząć robić coś pożytecznego i zauważasz, że nauka języka zaczyna przynosić efekty. Z czasem zamienia się ona w nawyk i nie musisz bać się o to, że zapomnisz o tym, by się uczyć.
Osoby, które odczuwają szczególną przyjemność z nauki, ćwiczeń fizycznych czy z innych dziedzin życia, pragną tego coraz bardziej. Powoduje to wzrost poziomu hormonów szczęścia, które pchają nas do jeszcze lepszego działania. Jeśli na początku tego nie odczuwasz, powinieneś zastanowić się nad nagrodzeniem się za efekty pracy. Nagroda za wysiłek sprawi, że następnym razem będzie Ci go łatwiej podjąć.
Tłumacz nie może mieć złych nawyków
W ten sam sposób (ale znacznie szybciej) wykształcają się złe nawyki, takie, jak oglądanie telewizji czy przeciągające się sesje przeglądania Facebooka.
Stawia nas to przed pytaniem, dlaczego złe nawyki wykształcają się znacznie częściej od dobrych. Dzieje się tak dlatego, że telewizja czy internet dają natychmiastową „nagrodę” w postaci dobrego samopoczucia. W przypadku innych działań, nie jest tak łatwo i nagroda majaczy w postaci czegoś odległego i trudnego do zdefiniowania.
Kształtuj w sobie dobre nawyki
Na początek ustal sobie bardzo proste działanie, które będziesz mógł osiągnąć bez problemu – na przykład otworzyć kurs na komputerze. Od początku ustalaj sobie, w jaki sposób stworzysz warunki do nauki. Może być to na przykład taki prosty plan:
- Wrócić do domu z pracy lub uczelni
- Wyłączyć wszystko, co Cię rozprasza
- Otworzyć książkę, program lub stronę internetową, z którą będziesz pracował
- Powtórzyć materiał z wczoraj
- Przerobić lekcję
- Zrobić to samo następnego dnia
Taki plan zadań jest znacznie prostszy niż wyznaczenie sobie celu, który osiągniemy za rok. Może on mieć sens tylko wtedy, gdy będziesz go przepisywał każdego dnia do zeszytu.
Co więcej, nauka języka może być jeszcze prostsza. Wystarczy, że zainstalujesz sobie odpowiednią aplikację na smartfonie lub tablecie i będziesz z nią pracował podczas powrotu do domu z pracy. Po miesiącu nie będziesz mógł się bez tego obejść.
Jeśli nie możesz stworzyć w sobie nawyku „po dobroci”, poproś swojego znajomego, by każdego wieczora pytał Cię, czy już uczyłeś się dziś języka. Gdy odpowiedź będzie negatywna, zapłać mu kwotę, która będzie dla Ciebie dotkliwa – na przykład 50 zł. Taką umową możesz zawrzeć także z samym sobą.
Pamiętaj o tym, by nie zaczynać od bardzo dużych wyzwań. Ustal cele tak małe, że ich wykonanie nie będzie wymagało od Ciebie niemal żadnego wysiłku. Dzięki temu nie będziesz unikał nauki.
Następnie zwiększaj ilość materiału i ucz się dłużej i intensywniej, aż z czasem zobaczysz efekty swojej pracy.