Oksford Uniwersytet – studiuj na uczelni marzeń

Oksford Uniwersytet to jedna z tych uczelni, która jest marką samą w sobie. Najstarsza w świecie anglojęzycznym, z długą i wyjątkową historią. Nie można oszacować pewnej daty jego założenia. Wiadomo jednak, że nauczanie istniało tutaj już ok. 1096 roku, a sprawnie zaczęło się rozwijać od 1167 roku za sprawą zakazu Henryka II uniemożliwiającego kształcenie się na uniwersytecie w Paryżu. W 1190 roku przybył tutaj Emo z Friesland, pierwszy znany studenta zza oceanu – już wtedy zainicjowano międzynarodową współpracę naukową uczelni zagranicznych. Od samego początku Oksford Uniwersytet był ośrodkiem ożywionych dyskusji z udziałem uczonych zaangażowanych w spory religijne i polityczne. W 1860 roku nowe Muzeum Uniwersyteckie stało się sceną słynnej debaty pomiędzy ewolucjonistą Thomasem Huxleyem i biskupem Wilberforce. Od 1878 roku utworzono akademie dla kobiet, w 1920 roku otrzymały pełnie praw przynależenia do uniwersytetu. W XX i na początku XXI wieku Oksford wzbogacił swój humanistyczny rdzeń o nowe możliwości badawcze w dziedzinie nauk przyrodniczych i stosowanych, w tym medycyny. Czyniąc to, umocnił swoją tradycyjną rolę jako centrum międzynarodowego uczenia się i forum debaty intelektualnej.

Uniwersytet Oksford

Oksfordzki zawrót głowy

Gdy większość z nas słyszy „Oksford” wie, że chodzi o ten znany Uniwersytet Oksford. Tak, to właśnie on. Jesteśmy jednak ciekawi czy przeciętna osoba byłaby w stanie wymienić kilka rzeczy, z których słynie ta uczelnia.

A wy, jak dużo wiecie na temat Oksfordu?

Oto nasza lista wielu ciekawostek, faktów i informacji, które mamy nadzieję, że nie tylko was zaciekawią, ale i przyprawią o miły zawrót głowy.

  • Uniwersytet Oksford to ponad 23 tys. studentów, ale o miejsca ubiega się o wiele więcej osób. Tylko w 2016 roku ponad 19 tys. osób walczyło o zaledwie 3200 miejsc – świadczy to o jego prestiżu i konkurencyjności. A rozdrabniając to na jeszcze mniejsze cząstki, o 1 miejsce przeciętnie ubiega się tutaj 6 osób.
  • Aż 59% studentów to absolwencie nie szkół prywatnych, ale tych państwowych. Co ciekawe, jedynie 5% wszystkich brytyjskich studentów uczelni wyższych to studenci Oksfordu. Natomiast aż 40% z łącznej liczby to obcokrajowcy – przyjeżdżają z ponad 140 krajów i terytoriów. Najwięcej z nich trafia do Wielkiej Brytanii z państw tj.: USA, Chiny, Niemcy, Włochy, Indie, Kanada, Francja, Australia, Singapur i Irlandia.
  • Oksford ma największą liczbę światowych badań w tym kraju.

Uniwersytet Oksford, jego kolegia oraz Oxford University Press to największy pracodawca w Oxfordshire zatrudniający rocznie ok. 17 000 osób i wspierający ogromnymi sumami gospodarkę regionalną.

Najlepszy uniwersytet na świecie

Oxfordshire jest jednym z wiodących europejskich centrów przedsiębiorczości, innowacji i wiedzy. Tempo wzrostu hrabstwa w dziedzinie zaawansowanych technologii pozostaje jednym z najwyższych w Wielkiej Brytanii, a wiele z jego 1500 firm z branży wysokich technologii ma powiązania z uniwersytetem oksfordzkim. Stąd określa się go właśnie jako najlepszy uniwersytet na świecie.

Oxford University Press (OUP) to największa na świecie prasa uniwersytecka! Ma biura w 50 krajach i publikuje prace w ponad 60 językach.

Ponad 33 miliony studentów każdego roku korzysta z zasobów OU’s English Language Teaching, aby uczyć się angielskiego.

Oficjalnym programem dostępu do Oksfordu jest letnia szkoła UNIQ. W ciągu pierwszych pięciu lat prawie 2500 studentów UNIQ zgłosiło się do Oxfordu, a 1008 zostało przyjętych.

Ma jednych z najbardziej hojnych nieoficjalnych sponsorów studentów o najniższych dochodach z Wielkiej Brytanii i UE. Otrzymują oni co najmniej 3 700 funtów rocznie. Oksford centralnie wydaje ok. 9 milionów funtów rocznie na wsparcie finansowe dla studentów.

Działalność naukowa Oksfordu obejmuje ponad 70 wydziałów, kolegia, ponad 1800 pracowników akademickich, ponad 5400 pracowników naukowo-badawczych i 5900 studentów studiów wyższych.

Zewnętrzne granty badawcze i kontrakty pozostają największym źródłem dochodów uniwersytetu. W latach 2015-2016 40% (537,4 mln USD) dochodów pochodziło od zewnętrznych sponsorów badań.

Oksford, poprzez Oxford University Innovation, był pionierem skutecznego komercyjnego wykorzystania badań akademickich i wynalazków. Oxford University Innovation stworzył ponad 100 firm i tworzy więcej patentów rocznie niż jakakolwiek inna brytyjska uczelnia.

Patrząc na te wszystkie wyliczenia nikogo już nie powinno dziwić, że to najlepszy uniwersytet na świecie.

Oxford Uniwersytet kierunki

Struktura

Interesuje Cię temat Oxford Uniwersytet kierunki? Przede wszystkim zacznijmy od struktury tej uczelni. System kolegialny został przejęty od średniowiecznego Uniwersytetu Paryskiego. Najstarszym z nich jest University College – powstało w 1247 roku.

Kolegia dzielą się na:

  • undergraduate colleges (większość z nich) – tutaj ma miejsce kształcenie na poziomie licencjatu i magisterium. Przeprowadza się tu też przewody doktorskie,
  • postgraduate colleges (niektóre kolegia, np. Nuffield) – tu z kolei ma miejsce kształcenie tylko na poziomie magisterium i doktoratu.

Oxford Uniwersytet kierunki – warto wiedzieć: Wyjątkiem jest All Souls College. Przeznaczony tylko dla tzw. fellows, czyli profesorów uniwersytetu. Kto może przynależeć do tego grona? Wybrańcy! Wstąpienie w jego szeregi to jedno z najbardziej prestiżowych wyróżnień w brytyjskim świecie akademickim

Warto wiedzieć, że: polski profesor i filozof Leszek Kołakowski należał do All Souls College.

Rok szkolny w Oksfordzie podzielony jest na trzy trymestry:

  • Michaelmas – październik-grudzień
  • Hilary – styczeń-marzec
  • Trinity – kwiecień-czerwiec

Nie można też zapomnieć o czymś niezwykle tradycyjnym dla Oksfordu i tutejszych kolegiów, a mianowicie o rywalizacji pomiędzy nimi. Trwa ona zaciekle co roku. I w każdym roku akademickim publikowany jest ranking na podstawie wyników osiągniętych przez studentów, znany jako tzw. tabela Norringtona.

Pilnie potrzebujesz przekładu tekstów z języka polskiego na angielski? A może z polskiego na język angielski? Poszukaj najlepszego biura tłumaczeń. Profesjonaliści znający się na swojej pracy to 100% bezbłędnej translacji!

Uniwersytet Oksfordzki kierunki, pełna lista: http://www.ox.ac.uk/about/departments-a_z

Zachęcamy do zapoznania się z nią, aby znaleźć najlepsze miejsce dla siebie na tej jednej z najlepszych uczelni na świecie. Ich różnorodność sprawia, że każdy znajdzie tu coś odpowiedniego dla siebie. Można tu studiować zarówno matematykę jak i literaturę, ekonomię, politykę czy medycynę. Jak widać, temat Uniwersytet Oksfordzki – kierunki to wiele opcji.

Oksford nagrody i rankingi

Społeczność akademicka Oksfordu obejmuje 80 członków Towarzystwa Królewskiego i 100 członków Akademii Brytyjskiej.

W 2017 roku zaszczytu przystąpienia do Towarzystwa Królewskiego oraz Akademii Brytyjskiej dostąpiło:

  • 6 profesorów oksfordzkich zostało wybranych do Fellowship of the Royal Society,
  • 2 profesorów oksfordzkich zostało wybranych do Fellowship of Academy of Social Science,
  • 3 profesorów oksfordzkich zostało wybranych do Fellowship of Academy of Medical Science,
  • 8 profesorów oksfordzkich zostało wybranych do Fellowship of British Academy,
  • 4 profesorów oksfordzkich zostało wybranych do Fellowship of the Royal Academy of Engineering.

Oczywiście to nie wszystko. Jak na uczelnię o takiej historii i renomie przystało ma się ona czym pochwalić.

Studia na Oxfordzie – warto wiedzieć: Uczelnia zdobyła 10 nagród jubileuszowych Queen’s Prize for Higher Education. Najnowsza nagroda została przyznana Instytutowi Inżynierii Biomedycznej w 2015 roku.

Oxford Uniwersytet – kierunki, które uchodzą za najlepsze z najlepszych

W rankingach tematycznych na 2018 rok wśród wszystkich uczelni na 2018 rok jest już po raz siódmy z rzędu, numerem 1. pod względem tematów klinicznych, przedklinicznych i zdrowotnych.

Ponadto:

  • 1 miejsce na świecie w kategorii nauk społecznych,
  • 3 miejsce na świecie i 1 miejsce w Wielkiej Brytanii w dziedzinie informatyki, inżynierii i technologii, edukacji oraz biznesie i ekonomii,
  • 3 miejsce na świecie i 2 miejsce w Wielkiej Brytanii w dziedzinie nauk o życiu,
  • 4 miejsce na świecie i 1 miejsce w Wielkiej Brytanii w dziedzinie sztuki i humanistyce,
  • 1 miejsce na świecie, a 2 miejsce w Wielkiej Brytanii pod względem prawa.

Oxford Uniwersytet – jak dostać się?

Marzy Ci się ta uczelnia? Co warto i należy wiedzieć w temacie: studia na Oxfordzie?

Przede wszystkim marząc o Oksfordzie trzeba uzbroić się w żelazną cierpliwość, tutaj nic nie pójdzie szybko. Rekrutacja jest wielostopniowa. Każdy kto chciałbym wejść w grono studentów tej niezwykle renomowanej uczelni na długo przed maturą powinien zacząć się przygotowywać do ubiegania się o miejsce.

Nad wszystkim należy czuwać samodzielnie, ale zazwyczaj termin składania aplikacji na studia na Oksfordzie mija 15 października w roku poprzedzającym rozpoczęcie nauki.

Jeśli ktoś ma dylemat, co wybrać: Oksford czy Cambridge – dodamy, że w jednym roku nie można jednocześnie zdawać tu i tu.

Matura to nie wszystko

Ważna informacja jest taka, że aby mieć szansę walczyć o przyjęcie na Oxford studia nie trzeba zdawać matury międzynarodowej. Polski egzamin dojrzałości jest honorowany na tych samych zasadach.

Konieczne jest jednak uzyskanie wysokich wyników:

  • średnia ze wszystkich egzaminów na poziomie 90%,
  • co najmniej 3 rozszerzenia, także na poziomie 90%.

Trzeba również udowodnić znajomość języka angielskiego. Najpopularniejszym certyfikatem jest IELTS, należy uzyskać wynik co najmniej 7.5 (poziom C1).

Ponadto – obowiązkowe egzaminy wstępne na Oxford studia

Sprawdzają nie tylko wiedzę z danego przedmiotu, ale również – i na to kładziony jest naprawdę duży nacisk – umiejętność samodzielnego, analitycznego myślenia, wykorzystywania dostępnych informacji i formułowania przekonujących odpowiedzi.

Część testów można zdać w akredytowanych centrach egzaminacyjnych na całym świecie, ale niektóre będą niestety wymagały wyjazdu do Anglii.

Studia Oxfrod – warto wiedzieć: Pisemne egzaminy wstępne odbywają się najczęściej na początku listopada, ale trzeba zarejestrować się na nie później, niż do 15 października.

Rozmowa dla najlepszych

Temat studia Oxfrod jest bliski Twojego sercu? Każdy, kto pomyślnie przejdzie etap egzaminów jest zapraszany do Anglii na rozmowy kwalifikacyjne. Standardowo przeprowadzane w pierwszej połowie grudnia. Co więcej, trzeba być przygotowanym na odbycie od 2 do nawet 5 takich spotkań.

Sprawdzają one:

  • merytoryczną wiedzę z danego przedmiotu – trzeba wykazać wiedzę ponad program nauczania,
  • umiejętność wykorzystywania nowych informacji,
  • umiejętność bronienia własnego zdania.

Na tym etapie kandydaci mogą opowiedzieć więcej o swoich pozaszkolnych doświadczeniach, które opisali wcześniej w liście motywacyjnym.

Jeśli poszukujesz tłumacza, który przełoży dla ciebie różne dokumenty z języka polskiego na angielski /lub z angielskiego na polski – znajdź profesjonalnego tłumacza. Wielu najlepszych specjalistów w kraju współpracuje z renomowanymi biurami tłumaczeń. Wybierz jedno z nich i poproś o translację. W sprawach formalnych nie można zaliczyć wpadki!

Studia w Oxfordzie – cena

Tak naprawdę nie da się tu powiedzieć jasno, ile kosztuje studiowanie na tej uczelni marzeń dla wielu polskich uczniów. Dlaczego nie da się prosto opowiedzieć o temacie studia w Oxfordzie – cena? Przede wszystkim stąd, że zależy to od wielu rzeczy, w tym kierunku. Dla przykładu: studia I stopnia na kierunku ekonomia kosztują mieszkańców Europy ok. 9250 funtów rocznie, innych zaś 28874 funty.

Oxford Uniwersytet ciekawostki

Najsławniejsi studenci i studentki Oksfordu od XIII wieku do dziś

Studia w Oxfordzie nie są tylko Twoim marzeniem. Były także marzeniem wielu dziś sławnych postaci.

Jesteście ciekawi, które znane postacie świata nauki, polityki, religii, kultury i sztuki oraz jacy artyści czy sportowcy studiowali na Oksfordzie? Jeśli tak, ta lista na pewno was zainteresuje!

Przedstawiamy Ci Oxford Uniwersytet – ciekawostki, które Cię pochłoną!

XIII i XIV wiek: Roger Bacon (uczony), Duns Szkot (filozof i teolog), John Wyclif /Wycliffe (reformator religijny).

XV i XVI wiek: John Donne (poeta), Erasmus (uczony), Sir Thomas More (lord kanclerz i męczennik), William Tyndale (tłumacz Biblii).

XVII i XVIII wiek: William Henry Dayton (amerykański rewolucjonista), Edward Gibbon (historyk), William Harley (naukowiec, który odkrył krążenie krwi), Thomas Hobbes (filozof)

John Locke (filozof), William Penn (założyciel amerykańskiego stanu Pensylwania), Adam Smith (ekonomista polityczny), Jonathan Swift (autor i satyryk).

XIX wiek: Sir Richard Burton (odkrywca), Lewis Carroll /Charles Dodgson (autor i naukowiec), William Ewart Gladstone (brytyjski premier), John Keble (teolog), William Morris (artysta), Percy Bysshe Shelley (poeta), Frederick Soddy (zdobywca nagrody Nobla, chemik), Oscar Wilde (dramaturg, poeta i autor), Emily Wilding Davison (sufrażystka)

Oxford Uniwersytet – ciekawostki dotyczą też tych znanych i bardziej znanych

Wielu utalentowanych mężczyzn i kobiet studiowało lub nauczało na uniwersytecie przez całą jego historię. Wśród nich jest:

  • 46 laureatów Nagrody Nobla,
  • 27 premierów Wielkiej Brytanii,
  • 12 świętych,
  • 8 błogosławionych,
  • 1 papież,
  • 18 kardynałów,
  • 86 arcybiskupów,
  • liczni poeci i pisarze,
  • wielu aktorów, kompozytorów i artystów,
  • 120 medalistów olimpijskich.

Studia w Oxfordzie XX i XXI wiek: Tony Abbott (były premier Australii), W. H. Auden (poeta), Tim Berners-Lee (wynalazca World Wide Web), Tony Blair (były brytyjski premier), Bill Clinton (były prezydent Stanów Zjednoczonych), Richard Curtis (scenarzysta), T. S. Eliot (poeta), Emilia Fox (aktorka), William Fulbright (polityk, założyciel stypendiów Fulbrighta), Indira Gandhi (była premier Indii), Hugh Grant (aktor), Robert Grave (poeta), Graham Greene (autor), Profesor Stephen Hawking (fizyk), Joseph Heller (autor), Edwin Hubble (astronom), Aldous Huxley (autor), Felicity Jones (aktor), Nigella Lawson (szef kuchni i wydawca), C.S. Lewis (pisarz i uczony), Neil MacGregor (dyrektor Muzeum Brytyjskiego), Rupert Murdoch (prezes firmy News Corp, prezes i dyrektor generalny firmy 21st Century Fox), Arthur Mutambara (polityk, były wicepremier Zimba), J.R.R.Tolkien (autor i pracownik naukowy), Emma Watson (aktorka).

Powyższa lista przedstawia jedynie wybrane nazwiska spośród absolwentów Oksfordu

Polski akcent na Oksfordzie. Studia w Oxfordzie kończyli:

  • Maria Antonina Czaplicka (etnografka),
  • Urszula Gacek (poseł do Parlamentu Europejskiego),
  • Maciej Giertych (dendrolog, poseł do Parlamentu Europejskiego),
  • Radosław Sikorski (polityk),
  • Adam Zamoyski (hrabia, historyk, prezes zarządu Fundacji Książąt Czartoryskich).

Związani z nim byli także:

  • Profesor nauk politycznych Zbigniew Pełczyński,
  • Wykładowca, ekonomista profesor Włodzimierz Brus,
  • Wykładowca, polski filozof Leszek Kołakowski.

Tłumaczenia z języka polskiego na angielski są dziś chlebem powszednim. Zazwyczaj wiele osób potrzebuje ich do pracy, na studia, do szkoły, czasem na prywatne potrzeby. Jeśli i ty poszukujesz dobrego tłumacza – poproś o pomoc biuro tłumaczeń wyróżniające się na rynku nieskazitelną opinią. Takie firmy gromadzą w swoich szeregach mnóstwo zawodowych i najlepszych w swoim fachu tłumaczy. Nie oddawaj przekładu w ręce pierwszej z brzegu osoby!