Odkryj tajemnice mikroekspresji – mimika twarzy zdradzi Ci emocje drugiej osoby

Mimika jest bardzo ważnym źródłem informacji o prawdziwych emocjach ludzkich, ponieważ nikt z nas nigdy nie ma pełnej kontroli nad mięśniami twarzy. Nawet u osób, które opanowały w dużym zakresie umiejętność przyjmowania odpowiedniej miny do sytuacji, występują tak zwane „mikroekspresje” – czyli prawdziwe, niezależne od świadomości sygnały mimiki, przekazujące dokładnie to, co czujemy. Ciężko jest je zauważyć, za to bardzo łatwo zinterpretować.

Mikroekspresja twarzy: identyczna dla każdego, niezależnie od pochodzenia i kultury

Mimika twarzy to temat, który może fascynować nie tylko naukowców, ale także nas zwykłych śmiertelników. Fenomen chociażby seriali takich jak „Magia kłamstwa”, gdzie doktor Cal Lightman wykreowany przez Toma Rotha specjalizujący się w wykrywaniu kłamstwa przez mimikę twarzy pokazuje, że patrzysz na kogoś i wszystko wiesz. Świetna sprawa, prawda?Ale uchwyćmy tego byka za rogi i przejdźmy do sedna sprawy, czyli tematu mimika twarzy i jej znacznie. W końcu, właśnie to najbardziej nas interesuje.Specjalista, któremu zawdzięczamy rozwój nauki o mikroekspresjach, wyróżnił siedem wspólnych dla każdego człowieka na świecie układów mięśni twarzy, które wyrażają zawsze te same emocje.

Mimika twarzy i emocje, które skrywamy. Sprawdź, co kryje się za zaciśniętymi wargami lub uniesieniem kącika ust w górę

Mimika twarzy to jakby nie patrzeć niesamowita sprawa. Zapewne w tej chwili niektórzy z Was zastanawiają się nad kwestiami typu: jak wygląda konkretna mikroekspresja twarzy czy jak kontrolować mimikę twarzy? I nie dziwi nas to w pewnym sensie skarbnica wiedzy o emocjach innych ludzi, ale i nabycie świadomości o symptomach, które zdradzają nasze emocje innym.Mimika twarzy i jej przykłady:

 • radość – uśmiech wyrażany całą twarzą: ustami, ale też lekko zwężonymi oczami, co powoduje pojawienie się „kurzych łapek” w ich kącikach,
 • smutek – kąciki ust skierowane w dół, wewnętrzne końce brwi uniesione, często spuszczony wzrok,
 • gniew – zaciśnięte wargi, brwi napięte z wewnętrznym końcem skierowanym w dół,
 • strach – opuszczona żuchwa, często lekko cofnięta, uniesione i napięte brwi,
 • zaskoczenie – lekko opuszczony podbródek, jednak nie cofnięty, brwi uniesione i napięte, ale skierowane na zewnątrz,
 • zniesmaczenie – uniesiona górna warga odsłaniająca zęby, rozszerzone nozdrza, wyraźna zmarszczka nad nosem, pomiędzy maksymalnie do siebie zbliżonymi brwiami,
 • pogarda – jedyna niesymetryczna ekspresja (!), przejawiająca się jedynie uniesieniem, najczęściej tylko na bardzo krótki moment, jednego kącika ust w górę.

Główny problem z zauważeniem wszystkich tych stanów emocjonalnych polega na tym, że od dziecka jesteśmy uczeni przybierania „odpowiedniego” wyrazu twarzy. Stąd też bardzo łatwo dać się oszukać, jeśli ktoś ma dobrze opanowane przyjmowanie odpowiedniej, korzystnej dla niego w danej sytuacji, miny. Mamy jednak nadzieję, że kilka powyższych emocji i ich opisów da Wam większą świadomość w temacie mimika twarzy i jej przykłady, a także podpowie jak kontrolować mimikę twarzy, aby nie zdradzić się przed kimś. Zawsze też pozostaje sięgnięcie po jakiś podręcznik omawiający różne aspekty w temacie mimika twarzy a psychologia.

Mimika twarzy: czyli o tym, kiedy masz do czynienia z kłamstwem

Temat mimika twarzy a emocje wciąż skrywa tyle tajemnic, ale odrobina wiedzy może Wam podpowiedzieć, kiedy konkretna mimika danej osoby wskazuje, że macie do czynienia z kłamstwem. Jeżeli chce się poznać prawdziwe emocje rozmówcy, należy pilnie obserwować ruchy jego mięśni mimicznych. Całkowite ich opanowanie nie jest możliwe i praktycznie zawsze jest tak, że jeśli nawet człowiek chce udawać zupełnie inny stan psychiczny – mikroekspresja ujawniająca faktyczne odczucia trwa zaledwie ułamek sekundy. Tuż przed świadomą zmianą ułożenia mięśni twarzy w „odpowiedni” sposób do danej sytuacji. Zgłębienie podstaw tematu mimika twarzy a emocje pozwoli Ci wiedzieć, kiedy ktoś jest nieszczery.Mimika twarzy a znaczenie – oto to typowe znaki mówiące, że ktoś udaje:

 • opóźnienie reakcji – te rzeczywiste pojawiają się od razu po wystąpieniu wywołującego je bodźca, jeśli więc wyraz zdziwienia na twarzy wystąpi dopiero sekundę czy dwie po przedstawieniu
 • jakiejś informacji, można być pewnym, że ta osoba udaje i tak naprawdę spodziewała się to właśnie usłyszeć,
 • niesymetryczność – jedyną mikroekspresją, która występuje tylko po jednej stronie twarzy, jest pogarda, cała reszta natomiast wywołuje takie same napięcie mięśni po prawej i lewej stronie,
 • każda mikroekspresja obejmuje całą twarz, jeżeli więc ktoś uśmiecha się szeroko, ale jego oczy pozostają rozszerzone, a w ich kącikach nie pojawią się „kurze łapki”, jest to reakcja sztuczna, wystudiowana.

Uważna obserwacja – ale absolutnie nie „nachalne gapienie się” – jest więc konieczna do zauważenia tych „mignięć” prawdziwych emocji.

Mimika twarzy a jej znaczenie: podświadomy komunikat dla odbiorcy

 

Mimika stanowi bardzo ważny element szeroko rozumianej komunikacji interpersonalnej. Często odczytujemy wyraz twarzy automatycznie, co może być bardzo mylące w przypadku doświadczonych kłamców oraz osób korzystających z usług trenera wizerunku (na przykład polityków, gwiazd estrady, i tak dalej). Im bardziej więc będziemy świadomi tego, jak interpretować mimikę rozmówcy – tym skuteczniej domyślimy się prawdziwych emocji i celu naszego rozmówcy. Pamiętać jednak trzeba, że działa to w obie strony – my także przekazujemy w ten sposób wiele informacji. Może to kształtować w bardzo dużej mierze nasz wizerunek w oczach klienta, szefa, współpracownika. Jeśli chcesz wiedzieć więcej, po prostu zacznij odkrywać temat mimika twarzy a emocje czy mimika twarzy a psychologia. To wiedza o sobie, ale i o innych osobach.