Już jaskiniowcy znali prezenty

Prezenty są integralną częścią kultury od początku historii ludzkości. Już ludzie pierwotni obdarowywali się nimi, chociaż ich podarki zdecydowanie nie byłyby w naszym, współczesnym guście. Dziś wszelkiego rodzaju dary pozostają ważnym aspektem większości uroczystości – od ślubów, urodzin aż po parapetówki. Obdarowywanie się upominkami zawsze odgrywało ważną rolę psychologiczną i praktyczną w relacjach i strukturze społecznej. Z ich pomocą można okazać szacunek, miłość, wdzięczność czy wzajemność. Choć w różnych krajach i kulturach tradycja zw. z podarunkami wygląda nieco inaczej, wszędzie wywołują uśmiech, poprawiają samopoczucie i sprawiają przyjemność. Oczywiście pomijając kwestię nietrafionych prezentów.

Do projektu związanego z tematem prezentów poszukujesz doświadczonego i pełnego pasji tłumacza? Zależy ci na kimś godnym zaufania, ponieważ nie możesz pozwolić sobie na wadliwe tłumaczenie i jakiekolwiek opóźnienia? Pomyśl nad skorzystaniem z pomocy renomowanego biura tłumaczeń SuperTłumacz. W ten sposób masz pewność, że oddając pracę w ręce profesjonalistów otrzymasz najwyższą jakość przekładu.

P jak prezent

Prezent to coś, rzecz materialna lub niematerialna, dana drugiej osoby bez oczekiwania czegokolwiek w zamian. Oczywiście czasem istnieje wzajemność w obdarowywaniu się, szczególnie dotyczy to okresu świątecznego.

Do tego jest to pięknie opakowana niespodzianka.

Jeśli choć trochę przyjrzymy się różnym miejscom na świecie i kulturom zauważymy, że z prezentami łączy się tradycja ich pakowania.

W kulturze zachodniej wykorzystuje się w tym celu papier ozdobny. Równie popularne jest dołączanie do nich karteczki podarunkowej z króciutkimi życzeniami, a także danymi osoby, dla której przeznaczony jest upominek. Coraz częściej idzie się również w kierunku kreatywności i stawia na oryginalne opakowania – np. prezent umieszcza się w starodawnym słoiku, wiklinowym koszyku czy w jakimś dziwnym przedmiocie.

W kulturze chińskiej zawija się je w coś czerwonego. Chińczycy nie wybrali tego koloru przypadkowo. Dla nich jest to barwa przynosząca szczęście.

Każda okazja jest dobra na danie prezentu

Niektórzy uważają, że prezenty powinno się dawać bez okazji, a nie dlatego, że akurat wypada jakieś święto. Takimi osobami kieruje przeświadczenie, że o bliskich osobach powinniśmy pamiętać każdego dnia, a nie tylko od święta. Cóż, ile osób na naszej planecie, tyle i podejść do tej kwestii.

Niemniej są takie dni, które dla wielu z nas stanowią najlepszy czas do wręczenia prezentu. Oto niektóre z nich:

  • urodziny i imieniny,
  • Święta Bożego Narodzenia,
  • Mikołajki,
  • Wielkanoc,
  • zaręczyny, ślub lub rocznica ślubu,
  • zdanie egzaminu, dostanie się do szkoły,
  • Dzień Ojca i Dzień Matki,
  • Dzień Dziadka i Dzień Babci,
  • odejście z pracy,
  • parapetówka.

Na świecie, w innych kulturach, prezenty dawane są z okazji tj. np.:

  • Święta Św. Bazylego – w tym dniu podarunkami wymieniają się Grecy prawosławni w Grecji,
  • muzułmanie dają rodzinie i przyjaciołom, tzw. Eidi, na Eid al-Fitr (koniec Ramadanu) i na Eid al-Adha,
  • amerykańscy Żydzi przekazują dary Chanuki rodzinie i przyjaciołom,
  • Hindusi rozdają prezenty Diwali i Pongal rodzinie i przyjaciołom,
  • Buddyści przekazują prezenty Vesak rodzinie i przyjaciołom,
  • Święto Kwanzaa to okazja do rozdawania prezentów wśród afroamerykańskich rodzin i przyjaciół.

Poszukujesz doświadczonego tłumacza do ważnego dla ciebie projektu? Zależy ci na współpracy z kimś o nienagannej opinii wśród klientów? Rozważ udanie się do renomowanego biura tłumaczeń. Decydując się na ten krok będziesz mógł skorzystać z pomocy najlepszych ekspertów w branży.

Historia obdarowywania się prezentami

Kiedy ci na kimś zależy, dajesz mu coś wyjątkowego. Coś, co sobie ceni. To jest właśnie prezent.

(Lois Lowry)

Odparowywanie prezentami jest bardzo starą tradycją. Tak naprawdę sięga tysięcy lat wstecz.

Jaskiniowcy

Mieliście świadomość, że już w prymitywnej kulturze jaskiniowców dawanie prezentów było dość powszechne? Nasi przodkowie właśnie w taki sposób okazywali sobie różne uczucia i miłość. Mało tego! Już wówczas wiązało się to także z określoną pozycją społeczną. Przywódca plemiona czy jakiegoś klanu właśnie tak składał podziękowania komuś, kto w jakiś sposób przysłużył się lokalnej społeczności.

A czy jesteście ciekawi co było uznawane za prezenty w tej kulturze? Ząb o niezwykłym kształcie czy kora z drzewa. Z chwilą, gdy opracowano pierwsze narzędzia, prezenty zaczęły być bardziej wyszukane, np. wiercono dziury w kamieniach czy zębach, aby tworzyć z nich naszyjniki.

Starożytni Egipcjanie

Oczywiście najlepsze prezenty dostawały się tym, którzy władali Egiptem, czyli faraonom. Zresztą władcy tego państwa znani są z tego, że wznosili ogromne piramidy, aby przechowywać swoje bogactwa na życie pozagrobowe.

Starożytni Grecy

Grecy przestrzegali tradycji celebrowania narodzin Boga. Powszechnie uznaje się, że obchodzenie urodzin pochodzi od wierzeń religijnych w starożytnej Grecji, gdzie ludzie uważali, że złe duchy będą nawiedzać daną osobę w dniu jej urodzin. Stąd, kiedy nadchodził ten dzień w kogoś życiu, odwiedzano takiego człowieka, składano mu życzenia i przynoszono prezenty. Miało to zapewnić bezpieczeństwo takiej osobie.

Z tego samego powodu Grecy zapalali również świece. Co ciekawe, dmuchanie na świece i składanie życzeń było sposobem na wysłanie wiadomości do bogów.

Rzymianie

Mieli coś takiego jak żetony szczęścia. Były używane jako prezenty przynoszące różne łaski i jako wyraz lojalności.

Średniowiecze

W średniowieczu dawano prezenty jako wyraz posłuszeństwa politycznego i religijnego. W dniu Nowego Roku rozdawano także prezenty, a cennymi podarunkami w tym czasie były potrawy, które miały pokazać siłę i hojność.

Książki lub manuskrypty były powszechne jako cenne podarki. Otrzymywali je więc wyłącznie władcy.

W tym czasie narodziły się także romantyczne prezenty, m.in.: piosenki miłosne skomponowane przez mężczyzn i wykonywane przed kobietami czy spersonalizowane ubrania.

Prezenty współcześnie

Chiny

Na Chiński Nowy Rok prezenty są pakowane w czerwony papier lub umieszcza się pieniądze w czerwonej kopercie. Jak już wspomnieliśmy czerwień jest związana ze szczęściem, bogactwem i dobrobytem. Co więcej, jeśli ktoś decyduje się podarować podarek pieniężny musi pamiętać, aby była to kwota składająca się z cyfr parzystych i z wyjątkiem 4, a to stąd, że wiąże się ona ze śmiercią…

Unika się jak ognia kolorów tj.: czarny, biały czy niebieski, ponieważ kojarzą się ze śmiercią i pogrzebami.

Włochy

Na włoskich weselach istnieje tradycja, podczas której krawat pana młodego jest pocięty na wiele części, a goście kupują te kawałki w zamian za pieniądze przekazane pannie młodej. Jest to rodzaj prezentu ślubnego.

Japonia

Japończycy przywiązują dużą wagę do prezentacji więc prezenty powinny być ładnie zapakowane.

Indie

Diwali czyli festiwal światła to pięciodniowa uroczystość. Święto uważane jest za największe i najważniejsze w Indiach.

Przyjaciele i krewni wymieniają się prezentami czwartego dnia. Upominki powinny odzwierciedlać radość i splendor. Wśród rzeczy, którymi się ludzie obdarowują można znaleźć m.in.: kwiaty, tradycyjne indyjskie słodycze czy nowe ubrania.

Rosja

W urodziny dzieci każdy czuje się wyjątkowo, ponieważ prezenty dostają nie tylko solenizanci, ale także wszyscy na urodzinowym przyjęciu.

Podobnie osoba obchodząca urodziny daje słodycze wszystkim swoim kolegom z klasy w szkole.

Czemu dajemy prezenty?

Dziś dawanie prezentów jest nadal częścią naszej codziennej kultury i określa, kim jesteśmy i jaką wiadomość chcemy wysłać z naszym darem. Prezenty pojawiają się przy wielu okazjach i uroczystościach, o których wcześniej już wspominaliśmy.

Psychologia dawania prezentów

Psychologia dawania prezentów jest prosta. Ten, kto daje prezent ma satysfakcję, a obie strony mogą w pewien sposób połączyć się na poziomie komunikacji czy uczuć. Osoba dająca prezent wyraża uczucia i emocje. Z kolei odbiorca je otrzymuje. Wtedy następuje połączenie. To uczucie zbliżenia wydobywa z nas to, co najlepsze.

Przez lata prowadzono badania nad poczuciem dobrego samopoczucia, które pojawia się, gdy dajemy prezenty tym, na których nam zależy. Już od czasów jaskiniowców dawanie prezentów było satysfakcjonujące, co może być powodem, dla którego przetrwała próbę czasu.

Role prezentów

Wzajemność

Często oczekujemy, nawet nieświadomie, że prezent zostanie w jakiś sposób będzie odwzajemniony. Szczególnie silne jest to w kulturach tj. japońska, gdzie czymś naturalnym jest, że dając prezent dostaniesz coś w zamian.

Dobre samopoczucie

Psycholodzy podkreślają, że dawanie prezentów ma większe korzyści emocjonalne dla dającego niż dla tego, kto otrzymuje prezent. Jak to? Wręczanie upominków pozostawia w człowieku poczucie ciepła i dobrego samopoczucia. Sprawia także, że obie strony czują się szczęśliwsze. A o to przecież chodzi w życiu. Do tego badania sugerują, że dawanie prezentów może poprawić stan ducha.

Budowanie relacji

Obdarowywanie się prezentami postrzegane jest także jako budowanie relacji. Odmowa przyjęcia prezentu lub rezygnacja z okazji wręczenia prezentów (tj. Boże Narodzenie) może negatywnie wpłynąć na relacje.

Prezenty to sposób na wykazanie, że cenisz swój związek z odbiorcą prezentu. Różnorodne relacje mogą być budowane i utrzymywane poprzez dawanie prezentów – od przynoszenia posiłku do nowego sąsiada, przez kupowania prezentów dla dzieci na Boże Narodzenie, aż po wysyłanie kartki z życzeniami. Warto bowiem zrozumieć, że prezent to nie tylko coś materialnego i bardzo drogiego, ale rzeczy, którymi obdarowując drugą osobę możemy wywołać na jej i swojej twarzy uśmiech.

Zarażamy praktyką obdarowywania się

Kiedy dana osoba zacznie dawać prezenty, nie tylko odbiorca tego daru będzie bardziej skłonny do dawania, ale także każdy z otoczenia, kto miał okazję obserwować to na własne oczy. Jest to częściowo spowodowane uwalnianiem endorfin, co nie tylko przynosi korzyść temu, kto obdarowuje, ale jest odczuwalne także przez tych, którzy otrzymują i widzą akt dawania.

Nie wiesz, gdzie znaleźć wysokiej klasy eksperta specjalizującego się w przekładaniu materiałów z twojej branży? Zależy ci na osobie godnej zaufanie i 100% profesjonaliście? W takiej sytuacji warto skonsultować się z profesjonalistami z renomowanego biura tłumaczeń i wybrać tych, którzy mają nienaganną opinię wśród klientów.