Jak telewizja obcojęzyczna wpływa na naukę języków obcych?

Pytanie, czy można nauczyć się nowego języka przy pomocy oglądania telewizji, od dawna jest tematem debaty akademickiej. Niektórzy widzą w telewizji potencjalne narzędzie edukacyjne, inni upatrują w niej problem.

Czy kiedy uczysz się języka obcego powinieneś oglądać zagraniczne programy telewizyjne?

Plusy i minusy wynikające z oglądania obcojęzycznych programów telewizyjnych

Niektórzy nauczyciele języków obcych twierdzą, że obcojęzyczna telewizja może pomóc uczniom „osłuchać” się w danym języku, co może mieć wymierne korzyści w czasie zajęć językowych.Ponadto telewizja w języku obcym bywa przyjemnym sposobem na podniesienie zasobów słownictwa i zwrotów, wyćwiczenia akcentu i poprawnej wymowy.Jednak telewizja w oryginalnej wersji językowej ma też swoje wady. Paradoksalnie, oglądanie obcojęzycznych programów telewizyjnych może utrudnić uczniom umiejętność słuchania ze zrozumieniem. Wszystko przez to, że podczas oglądania np. filmu, wiele danych otrzymujemy ze scenerii czy wyrazu twarzy aktorów. Wcale nie musimy rozumieć wszystkiego co mówią, aby odkryć przesłanie, jakie dana scena za sobą niesie. Właśnie z tego powodu wielu nauczycieli uważa, że dużo lepszym sposobem na ćwiczenie umiejętności słuchania ze zrozumieniem są audycje radiowe w obcym języku.Pomysłowym i skutecznym rozwiązaniem tego problemu jest włączenie napisów do oryginalnej wersji językowej. Zwraca to z powrotem uwagę na nauczany język i pomaga w ćwiczeniu prawidłowej wymowy i akcentu.

Korzyści kulturowe, jakie wnosi oglądanie obcojęzycznej telewizji

Nauka języka obcego jest bezpośrednio związana z odkrywaniem kultury danego kraju. Niektóre informacje językowe wymagają poznania i zrozumienia na poziomie kulturowym. Oglądając programy telewizyjne w danym języku, obserwujesz zwyczaje jakie panują w danym kręgu kulturowym. To bardzo pomaga w zrozumieniu niektórych niuansów językowych, które w Twojej kulturze mogą wydawać się wręcz bezsensowne.

Nauka języków to coś więcej, niż tylko oglądanie telewizji

Oczywiste jest to, że nauka języków obcych to coś więcej, niż tylko siedzenie na kanapie i oglądanie zagranicznej telewizji przez kilka godzin dziennie.W czasie oglądania telewizji w danym języku, w domowym zaciszu oswajasz się z tym językiem. Jednak nie może być to jedyny moment, w którym masz z nim styczność. Nauka struktur gramatycznych, słownictwa czy ćwiczenie dialogów z innymi uczniami – wszystkie te aspekty są niezbędnym elementem nauki każdego języka obcego. Niestety, jeśli zdecydujesz się tylko na oglądanie telewizji obcojęzycznej to nie będziesz miał z nimi kontaktu.Pomimo że nauka języków obcych nie opiera się jedynie na oglądaniu telewizji obcojęzycznej, to jednak ma ona nieceniony wpływ na nasze umiejętności językowe. Obcojęzyczne programy oswajają nas z językiem, wymową czy akcentem. Ogólnie rzecz ujmując sprawiają, że proces nauki staje się łatwiejszy i szybszy.Oglądanie zagranicznych filmów w oryginalnej wersji językowej będzie Ci przypominało, dlaczego właśnie tego języka chciałeś się nauczyć. Będzie to motywacja do poprawiania swoich umiejętności i dążenia do perfekcji.