Jak na świecie obchodzimy Halloween?

Niektóre kraje na świecie mają święta podobne do amerykańskiego Halloween. Inne mają swoje własne, unikalne tradycje.
Słowo „Halloween” pochodzi ze staroangielskiej frazy „Eallra Hālgena ǣfen”, która później zmieniła się na „ All Hallow’s Eve”.Czy chcecie dowiedzieć się, jak ludzie na świecie nazywają swoje święta podobne do Halloween?

Irlandia

Wiele halloweenowych tradycji rozeszło się po świecie za sprawą Irlandzkiego “ee-hah how-nah”, co w języku Gaelic oznacza „noc listopadową”.W wielu miejscowościach odbywają się jesienne festiwale rolne. Wydarzeniu temu towarzyszyły wierzenia, że właśnie tej jednej nocy po zmroku umarli powracają na ziemię, aby odwiedzić żywych.Tradycja zakładania masek na Halloween ma swoje korzenie właśnie w Irlandii. Ludzie wierzyli, że przebierając się uspokoją złe duchy zmarłych lub po prostu się do nich upodobnią.

Anglia

Brytyjczycy 2 listopada świętują Zaduszki (All Souls’ Day). Wierzyli oni, że w nocy dusze zmarłych odwiedzają swoje domy.Podobnie jak w Halloween dzieci chodzą od domu do domu prosząc o jedzenie. W zamian za piosenkę lub modlitwę dostają „soul caces”, czyli małe ciasteczka lub bułeczki.

Meksyk

Wiele meksykańskich dzieci świętuje Halloween tradycją „cukierek albo psikus”. Dzieci mówią: „¡Noche de Brujas, Halloween!” (Noc Czarownic, Halloween!) oraz „¡Queremos Halloween!” (Chcemy Halloween!).Bardziej rozpowszechnione jest El Día de los Muertos, czyli w tłumaczeniu z hiszpańskiego „Dzień zmarłych”. W pierwszy dzień listopada rodziny dekorują groby pamiątkami i ulubionymi smakołykami krewnych, którzy odeszli.

Indie

Wielu Hindusów świętuje Pitru Paksha, co w tłumaczeniu z języka hindi oznacza „dwa tygodnie z przodkami”. Święto znane jest również pod nazwą Mahalaya. Trwa ono przez 16 dni księżycowych we wrześniu lub październiku.Podobnie jak w Halloween, ludzie zbierają jedzenie, które ofiarowują za swoich zmarłych krewnych.rozdają Kheer (deser z ryżu i mleka), lapsi (owsianka z pszenicy) oraz dania z dyni – symbolu Halloween na całym świecie.

Liban

Niektórzy Libańczycy świętują chrześcijański dzień Św. Barbary. W języku arabskim nazywany Eid-il-Burbara. Na początku grudnia dzieci zakładają kostiumy i w zamian za piosenki zbierają jedzenie dla zmarłych krewnych.Sąsiedzi rozdają im burbare – pudding wykonany z gotowanego jęczmienia, cukru, rodzynek i granatu.

Japonia

Zgodnie z buddyjskim zwyczajem, Japończycy świętują Obon Festival oddając cześć swoim przodkom. Ludzie odpalają latarnie i puszczają je na wodzie po to, aby zmarli odnaleźli drogę do domu.Geneza nazwy święta wywodzi się z sanskryckiego słowa „ullambana”, co w wolnym tłumaczeniu oznacza „wisieć do góry nogami”. Ma to oswoić duszę z bólem śmierci.Mimo iż na świecie występują różne formy Halloween, to wszystkie tradycje mają ten sam cel – oddanie pamięci, czci i szacunku swoim zmarłym krewnym.

A jak jest w Polsce?

Moim zdaniem, w Polsce tradycja religijna nie ma nic wspólnego z tym, w jaki sposób obchodzimy Wszystkich Świętych. Wywodzi się z rytuału Dziadów, które podobnie jak amerykańskie święto, służyło pojednaniu ze zmarłymi. W Zaduszki w Kościele odbywają się nabożeństwa ku czci wszystkich znanych i zapomnianych świętych, jednak większość osób odwiedza w ten dzień groby bliskich. Cieszę się, że przynajmniej to święto nie uległo tak dużemu zamerykanizowaniu, jak Boże Narodzenie.