Spis treści
Joanne K. Rowling nie trzeba nikomu przedstawiać – autorka serii powieści o młodym czarodzieju szturmem podbiła serca czytelników na całym świecie. Książki na temat Harry’ego Pottera były prawdziwym fenomenem kulturowym od chwili, kiedy pierwszy tom serii ujrzał światło dzienne w 1997 roku. Przez kilkanaście lat historia świata, w którym magia była czymś zupełnie normalnym, nie znalazła bardziej porywającego następcy. Fenomen Harry’ego Pottera zawładnął światem książek, filmów, a nawet gier komputerowych. Trudno znaleźć bardziej modne zjawisko z przełomu wieków.
Chcesz nawiązać współpracę z tłumaczem posiadającym duże doświadczenie i mogącym pochwalić się nieskazitelną opinią? Zależy ci na zaufanym specjaliście? Najprościej dotrzeć do odpowiedniego eksperta poprzez sieć kontaktów renomowanego biura tłumaczeń. Podjęcie takiego kroku to gwarancja stabilnej współpracy, najwyższej jakości i dotrzymania terminu. Skontaktuj się ze śląskim Biurem SuperTłumacz!
Trudne początki
Tuż przed przyjęciem do publikacji pierwszego tomu na temat przygód Harry’ego Pottera Rowling znajdowała się w, jak później sama się wypowiadała, jednym z najgorszych momentów życiowych. Młoda kobieta cierpiała na depresję i starała się uzyskać zasiłek, który pozwoliłby jej na utrzymanie rocznej córeczki. W międzyczasie zabijała czas, pisząc historię młodego czarodzieja, niesprawiedliwie traktowanego przez przybraną rodzinę, do którego w końcu jednak uśmiechnęło się szczęście… Szczęście uśmiechnęło się również do Rowling, której trzynasty (tak, dopiero trzynasty!) wydawca, do którego przesłała swoją powieść, zdecydował się dać szansę i zainwestować w publikację.
Pani od angielskiego
Joanne Kathleen Rowling z wykształcenia jest nauczycielką języka angielskiego. Za namową rodziców ukończyła studia na kierunku filologia klasyczna z językiem francuskim na Uniwersytecie Exeter. Po studiach pracowała jako sekretarka w Amnesty International oraz w wielu innych miejscach w podobnym charakterze. Przez cały ten okres pisała do szuflady, z nikim nie dzieląc się swoją twórczością. Dopiero w 1990 roku, podczas czterogodzinnego oczekiwania na pociąg do Londynu, przyszedł jej do głowy pomysł, który później rozwinął się w siedmiotomową porywającą opowieść. Po dotarciu do mieszkania w Londynie Rowling była już w stanie spisać zarys powieści, który ulegał pewnym przekształceniom w trakcie pisania. Proces powstawania pierwszego tomu nie przebiegał bez pewnych komplikacji – w międzyczasie pisarka przeprowadziła się do Portugalii, gdzie pracowała jako nauczycielka oraz wyszła za mąż za poznanego tam dziennikarza telewizyjnego. Związek ten jednak szybko się rozpadł i Rowling wróciła do ojczyzny – z córką oraz poczuciem, że książka o młodym czarodzieju musi zostać ukończona. Zamieszkała u siostry w Edynburgu, której aura przyprawiła ją o stany depresyjne. Uratowała ją prawdopodobnie ucieczka w wymyślony świat wypełniony zaklęciami i magią – tworzenie powieści stało się dla niej terapią.
Jedno z trzynastu
Wydawnictwa, które odrzuciły książkę Rowling jest, jak było wspomniane powyżej, 12, ale ich nazwy są mało znane. Nikt nie chce chwalić się porażką, jaką było odrzucenie przyszłego światowego bestselleru. Dopiero po roku poszukiwań znalazł się wydawca, który rozpoznał w powieści Rowling kurę, która zniesie nie jedno, ale szereg złotych jaj. Powieść została wydana w 1997 roku przez londyńskie wydawnictwo Bloomsbury, podobno w dużej mierze dzięki ośmioletniej córeczce dyrektora wydawnictwa, która przeczytawszy pierwszy rozdział natychmiast zażądała następnego. Krytyka przyjęła powieść debiutantki niezwykle entuzjastycznie. W 1998 roku amerykańska wytwórnia filmowa Warner Brothers wykupiła prawa do ekranizacji powieści o Harrym Potterze, tym samym czyniąc z byłej sekretarki milionerkę i osobę znaną na całym świecie. W 2007 roku Rowling napisała ostatnią część cyklu. Wiadomość o tym, że nie zamierza pisać kolejnej, była dla licznej społeczności fanów Harry’ego Pottera potężnym ciosem. W Polsce za wydanie powieści odpowiada Wydawnictwo Media Rodzina.Wydawnictwo to, powstałe w 1998 r., specjalizuje się w literaturze dziecięcej i młodzieżowej, a decyzja o byciu wydawcą serii o przygodach młodego czarodzieja była prawdziwym strzałem w dziesiątkę.
Niebywała popularność
Ukończona w 1995 roku pierwsza część cyklu o przygodach Harry’ego i jego przyjaciół rozpoczęła istną gorączkę. Do dzisiaj łączna liczba sprzedanych egzemplarzy wszystkich książek serii to blisko 500 milionów. Cykl powieści został przetłumaczony na 67 języków i wprowadzony na rynek wydawniczy w blisko 200 krajach. W rankingu najlepiej sprzedających się książek “Harry Potter i Kamień Filozoficzny” pozycja ta plasuje się na 4 miejscu. Z kolei najchętniej kupowaną książką przez użytkowników amerykańskiego portalu Amazon jest piąta część serii, “Harry Potter i Zakon Feniksa”. Zakupiło ją ponad milion użytkowników tego serwisu!Oto kilka innych faktów i ciekawostek na temat cyklu powieści o Harrym Potterze:
łączna liczba stron wszystkich tomów powieści to 4 346,
w samej tylko Polsce sprzedano ponad 5 milionów egzemplarzy powieści,
wysłuchanie powieści (wszystkich siedmiu tomów) w formie audiobooka zajęłoby 127 godzin i 44 minuty, czyli niemalże 6 dni bez przerwy!
wszystkie sprzedane egzemplarze ważą 3 400 ton – tyle samo, co 680 słoni afrykańskich!
ułożone jeden na drugim, wszystkie sprzedane książki cyklu utworzyłyby wieżę o wysokości 154 km
gdyby zostały ułożone obok siebie, utworzyłyby węża o długości 1017 km – równa się to odległości ze Świnoujścia (na Pomorzu Zachodnim) do Bieszczadzkiego Parku Krajobrazowego (w województwie podkarpackim)
Czy wiesz, że…?W 2004 roku magazyn Forbes ogłosił J.K. Rowling pierwszą kobietą, która na pisaniu książek zarobiła miliony.
Potteromania
Dziś trudno nam wyobrazić sobie świat bez Harry’ego Pottera – wkład tej postaci w popkulturę był i nadal jest ogromny. Obecny w powszechnej świadomości niemalże od 20 lat młody czarodziej pod wieloma względami zmienił postrzeganie współczesnego świata. Wpływ postaci występujących w książce – bo przecież nie tylko jej głównego bohatera – jest trudny do zmierzenia. Fani powieści, tzw. Potteromaniacy, zaczęli wkrótce po jej ukazaniu się tworzyć społeczność, w której wiedza na temat świata Hogwartu jest traktowana jako oczywistość. Spotkania młodzieży ubranej w płaszcze przypominające stroje bohaterów książek Rowling, mnóstwo gadżetów związanych z Harrym Potterem i wystawanie przed drzwiami księgarń na godziny przed ich otwarciem, tylko po to by być jednym z pierwszych posiadaczy nowo wydanej części cyklu to tylko niektóre z cech charakterystycznych potteromanii.
Potteromania była i jest obecna również w Polsce – organizowany cyklicznie Zlot Fanów Harry’ego Pottera zawsze przyciąga wielu wielbicieli tej postaci. Podczas spotkań odtwarzane są tradycje znane ze Szkoły Magii i Czarodziejstwa – m.in. przywdziewanie Tiary Przydziału czy rozgrywki w Quidditcha. Pierwsze takie wydarzenie, zorganizowane w 2001 r. w Warszawie, przyciągnęło ponad 1000 wielbicieli Harry’ego. W przeważającej mierze były to dzieci w wieku wczesnoszkolnym, a nawet młodsze.Bogaty program został opracowany również dla analogicznego zlotu zorganizowanego latem 2018 roku na Świętokrzyskiej Polanie nieopodal Kielc. Z uwagi na kanał promocji wydarzenia (serwis Facebook), zlot stał się imprezą nieco starszej młodzieży. Atrakcjami były pokazy iluzjonistyczne, konkursy na najciekawsze przebrania, rozgrywki zbliżone do opisanych w książkach o Harrym. Takie cykliczne spotkania fanów, pod różnymi nazwami, odbywają się w różnych miejscach w całej Polsce. Jak widać, społeczność wielbicieli świata opisanego przez angielską pisarkę ma się dobrze, pomimo że od wydania ostatniego tomu powieści minęła już dekada.
Książki, filmy, gry
Na podstawie powieści Rowling powstał do tej pory cały kult związany z główną postacią. Harry Potter przeniknął do różnych sfer kultury: poprzez kino, gry (zarówno video, jak planszowe), a nawet teatr. Ekranizacja powieści przyciągnęła przed duże ekrany rzesze widzów, zarabiając łącznie ponad 7 miliardów dolarów! Odtwórcami głównych ról we wszystkich częściach byli ci sami aktorzy: Daniel Radcliffe, Emma Watson oraz Rupert Grint. Każda z części powieści doczekała się również swojej wersji jako gry komputerowej. W 2016 r. ukazało się z kolei opowiadanie “Harry Potter i Przeklęte Dziecko”, w formie sztuki teatralnej wystawione w Palace Theatre w Londynie.
Kochają go zarówno dzieci, jak i dorośli
W błędzie jest ten, kto sądzi, że Harry Potter to ulubieniec jedynie dzieci i młodzieży. Jak wykazały badania w 2012 r., dorośli czytelnicy cyklu stanowią blisko 55% ich całkowitej liczby. Czym wyjaśnić zjawisko popularności tej książki, dedykowanej przecież młodszym pokoleniom, wśród starszych? Seria książek o Harrym to po prostu dobra literatura, zahaczająca o tak różne gatunki, jak kryminał, horror, powieść obyczajowa i romans. Rozpisana z rozmachem akcja przykuwa uwagę niezależnie od wieku czytelnika, a poruszane wątki – przyjaźń, wartości rodzinne, samotność jednostki, trauma po stracie bliskich osób – są na tyle uniwersalne, że odnajdzie się w nich każdy.
Negatywne oceny twórczości Rowling
Obok niezwykle entuzjastycznych ocen w związku z fenomenem Harry’ego Pottera powstało, co było łatwe do przewidzenia, mnóstwo negatywnych opinii. Z mało pochlebnymi ocenami autorka spotykała się od samego początku, kiedy jako początkująca pisarka zmagała się z wydawnictwami które nie chciały wydać jej powieści. Po osiągnięciu nieoczekiwanego sukcesu zaczęły się jednak pojawiać skrajnie negatywne opinie na temat jej twórczości, które miały za cel walczyć z fenomenem powieści. Obóz przeciwników fenomenu Harry’ego Pottera wykazywał podobieństwo świata magii i czarów przedstawionego w powieści do okultyzmu – stojącego w zupełnej sprzeczności z wiarą rzymskokatolicką. Jak łatwo się domyślić, wśród katolików powieść cieszyła się nie mniejszą popularnością, co w innych środowiskach. Wszechobecne nawiązania do magii stoją tymczasem w opozycji nawet do Biblii. Swój głos w tej sprawie zabrał nawet ówcześnie sprawujący najwyższą władzę w Watykanie, były papież Joseph Ratzinger. W związku z powyższymi zarzutami o tworzenie antywartości i utrwalanie okultyzmu, nabrały tempa negatywne oceny twórczości Rowling na całym świecie. Na gruncie polskim głos w tej sprawie zabrał Stanisław Krajewski w książce “Magiczny świat Harry’ego Pottera”, która jednak pozostała bez echa. Autorka-milionerka Zmiana w życiu zawodowym Rowling pociągnęła zmianę w życiu prywatnym. Była sekretarka i nauczycielka, obecnie milionerka, przestała być samotną matką. W 2001 roku poślubiła młodszego o 6 lat Neila Michaela Murraya i ma z nim dwójkę dzieci. Pięcioosobowa rodzina zamieszkała w siedemnastowiecznej posiadłości w Szkocji, mając w posiadaniu jeszcze kilka innych nieruchomości. Jej historia przypomina historię Kopciuszka. Trudności w życiu pisarki, dzięki jej determinacji, pozwoliły na przeobrażenie marzeń w rzeczywistość.