Spis treści
Emigracja to proces, który budzi wielkie kontrowersje – w Anglii toczy się boje po to, by zabrać wszystkie przywileje Polakom, w Polsce boimy się tego, że emigranci z krajów arabskich, zabiorą nam pracę. Okazuje się jednak, że emigracja to nie tylko problemy z przestępczością. Znacznie większe koszty ponosi kraj dlatego, że musi wydawać pieniądze na usługi tłumaczeniowe. Kolejną kwestią jest to, że pracownicy z obcych krajów, wymagają o wiele dłuższego przeszkolenia niż inni.Na pewno wiesz, że wielu Polaków ma problemy ze znajomością języka angielskiego, co wpływa znacznie niższe szanse na dobrą pracę. Jedną z oznak kłopotów dotyczących naszych rodaków w Anglii, były niedawne problemy, które pojawiły się w sieci sklepów Lidl. Zabroniono w nich rozmów po polsku między pracownikami, co spowodowało protesty.
Dlaczego znajomość języka jest tak ważna dla gospodarki?
Istnieje wiele powiązań między znajomością języka, a stanem gospodarki. Można sprawdzić to nawet na najniższym poziomie – pracownik, który nie zna dobrze angielskiego, nie sprzeda czegoś klientowi i zostawi po sobie złe wrażenie. Jeśli w dużej firmie nie ma osób, które dobrze posługują się językiem obcym, znacznie trudniejsze będzie zyskaniu międzynarodowego kontraktu czy eksport towaru. Ten trend zaczęto dostrzegać w Polsce dopiero niedawno i dlatego jest tak wielu managerów i prezesów w średnim (a czasami nawet w starszym) wieku, którzy dopiero zaczynają uczyć się angielskiego. Brak znajomości tego języka, prowadzi do poważnych strat finansowych w przedsiębiorstwie.Im lepiej się porozumiewamy z innymi osobami, tym większa jest nasza szansa na osiągnięcie języku. Nieznajomość języka obcego może być porównana do wysokiego cła, narzucanego na każdą transakcję. Ocenia się, że ponad 25% firm w Anglii i Walii ponosi straty dlatego, że nie zna różnic kulturowych i języka obcego. Jeśli Ty także boisz się negocjować z osobami z zagranicy, bo nie znasz języka, powinieneś jak najszybciej zmienić tę sytuację. Jeszcze poważniejszym problemem jest to, że nieznajomość języka wpływa na nieprofesjonalny wizerunek firmy i powoduje, że tracimy kolejne kontrakty. Na pewno nie chcesz, by Twoja firma była odbierana jako nieprofesjonalna.Brak znajomości języka obcego może prowadzić także do barier w rozwoju firmy na rynki międzynarodowe. Jeśli chcesz sprzedawać swoje towary lub usługi na rynku międzynarodowym, będziesz musiał upewnić się, że pokażesz klientom dobrze przetłumaczone pliki, które trafią wprost w ich potrzeby.
Znajomość języka wpływa na zarobki
Jeśli nie znasz języka angielskiego i myślisz o emigracji, musisz zdawać sobie sprawę z tego, że ograniczy To Twoje szanse na karierę. Polacy bardzo często narzekają na zarobki, ale jeśli brakuje nam umiejętności w porozumiewaniu się, trudno spodziewać się lepszej posady, niż wykonywanie najprostszych zadań.Skąd bierze się podejście „wystarczy mi znajomość języka, którą nabyłem na studiach”? Wpływa na to bardzo długi czas nauki, który prowadzi do poprawienia swoich umiejętności. Jeśli chcesz poznać dobrze język angielski (albo jakiś inny) i nie mówisz nim na co dzień, musisz regularnie czytać, pisać i mówić w tym języku. W praktyce, wymaga to nauki na intensywnym kursie i dużej ilości czasu poświęconego na naukę we własnym zakresie. Osoby wykonujące najgorzej płatne prace, raczej nie mogą spodziewać się zwiększenia zarobków tylko dlatego, że podszlifowali swój angielski, co jest silnie ograniczającym czynnikiem.Warto pomyśleć o swojej nauce w szerszym zakresie i zastanowić się, jakie możliwości da nam lepsze nauczenie się języka. Przykładowo – jeśli będziesz aplikował do bardziej wymagającej pracy i drugim kandydatem będzie osoba bez znajomości języka, Twoje szanse będą znacznie większe. Znajomość języków obcych pozwala także na zdobycie znacznie lepszej pracy w Polsce.Z tego powodu, nie przeliczaj znajomości języka obcego bezpośrednio na zarobki – staraj się myśleć w kategorii większych możliwości. Znajomość języka obcego to sposób na skrócenie czasu poświęcanego na poszukiwanie pracy, który z czasem może się przełożyć na wyższe zarobki.Podobnie jest wtedy, gdy bierzesz pod uwagę szerszy zakres działalności – jeśli prowadzisz firmę i sprzedawcy nie znają języka obcego, zamykasz się na możliwość zarabiania pieniędzy w czasie współpracy zagranicznej. Dobrym rozwiązaniem jest na przykład zaoferowanie pracownikowi pakietu w szkole językowej, lub zwracanie mu opłat za naukę.Na szczęście, coraz więcej pracowników zdaje sobie sprawę z tego, że bez znajomości języków, osiągnięcie sukcesu znacznie się od nich oddala i dlatego, coraz więcej ludzi uczy się języków obcych. Jeśli pracodawca pokaże pracownikowi, że znajomość języka obcego jest dla niego ważną umiejętnością (a jest, bo pozwala na przykład zaoszczędzić mnóstwo pieniędzy na usługach tłumaczeniowych), pracownicy wykażą się własną inicjatywą.
Problem z nauką języka nie polega na braku pieniędzy czy czasu (mnóstwo kursów języków obcych jest dostępna za darmo), ale na braku motywacji.
Jakich języków się uczyć?
Znajomość języka angielskiego to dziś podstawa. Dziś firmy starają się trafić także do klientów posługujących się takimi językami, jak hiszpański, arabski, francuski, mandaryński, niemiecki, portugalski, włoski, rosyjski, turecki i japoński.Znajomość tych języków wśród Polaków jest bardzo mała, natomiast odgrywają one ogromną rolę w międzynarodowym handlu. Jest prawdopodobne, że osoby znające te języki, wkrótce będą miały znacznie większe szanse znalezienia pracy w dużych firmach.Warto poznać jeden z tych języków także wtedy, gdy chcemy znaleźć pracę jako inżynier czy programista. Ucząc się mniej znanego języka, zyskujesz znaczną przewagę nad innymi osobami i otwierasz przed sobą zupełnie nowe możliwości.W Anglii wprowadzono już szereg zmian w edukacji, które mają na celu poprawić stan rynku pracy.
- Języki mają stać się tak samo ważnymi przedmiotami, jak przedmioty naukowe.
- W szkołach w Anglii będzie zatrudniana większa ilość native speakerów z innych krajów.
- Firmy powinny traktować języki obce na równi z innymi umiejętnościami miękkimi.
Ogólne zalecenie mówi także o tym, że mieszkańcy Anglii powinni poznać podstawy przynajmniej jednego z najpopularniejszych języków światowych.
Nacisk należy położyć także na naukę języków azjatyckich, których nauka jest znacznie bardziej zaniedbywana, niż europejskich.
Te zalecenia można swobodnie przenieść także na polskie realia.