Gry komputerowe a nauka języków obcych

Wiadomo, że aby szlifować swoją znajomość języka obcego, sięgamy po filmy, książki i artykuły w języku docelowym. Ale czy kiedykolwiek rozważałeś naukę języków obcych za pomocą gier komputerowych? Może Cię zaskoczyć, jak wielką moc mają gry komputerowe, jeśli chodzi o naukę języków obcych.

Gry motywują do szybkiego uczenia się

Łatwo jest stwierdzić, że chcesz się nauczyć języka obcego. Jednak niektórzy ludzi nie robią nic ze swoim postanowieniem, a większość z tych, którzy zaczęli naukę, nie wychodzi poza najbardziej podstawową wiedzę związaną z danym językiem np. kolory, jedzenie itp.Kiedy nabyłeś grę na komputer lub konsolę i naprawdę chcesz w nią grać, wówczas jesteś bardzo zdeterminowany, aby zrozumieć co się w danym momencie gry dzieje. Dlatego też, gry to znakomita motywacja do nauki nowego języka do poziomu komunikatywnego, nawet w ciągu kilku miesięcy.

Gaming pozwala nauczyć się podstawowych słów i zwrotów

Gry video to świetny sposób na naukę języków obcych, ponieważ wykazują tendencję do powtarzania danych słów. Przykładowo: wielokrotnie w trakcie gry pojawiają się te same polecenia, co pozwala na łatwą i szybką naukę słów oraz zwrotów.Oprócz tego, w trakcie gry ukazują się przerywniki w postaci animowanych scenek, kiedy to bohaterowie rozmawiają. Ponadto wiele gier ma tzw. rozmowy sterowane, w których to Ty decydujesz, jakie pytanie lub odpowiedź da Twój bohater. Również w tym przypadku zwroty mają tendencję do powtarzania się, co daje możliwość łatwej i szybkiej ich nauki.To wszystko sprawia, że na początku przygody z nowym językiem, gry są łatwiejszą i przyjemniejszą alternatywą niż np. czytanie książek w języku docelowym, które wymaga dużej dyscypliny i samozaparcia.

Napisy sprawiają, że nauka języka jest łatwiejsza

Wielu ludzi uczących się języka angielskiego przyznaje, że swoją przygodę z nowym językiem zaczynali od oglądania anglojęzycznych filmów i seriali z napisami. Ty możesz zacząć w podobny sposób, tyle że zamiast oglądania programów telewizyjnych, graj w gry.Włączenie napisów do oryginalnej wersji językowej powinno być dostępne w ustawieniach gry. W ten sposób nie tylko usłyszysz, ale też zobaczysz słowa, co w efekcie ułatwi ich naukę.Kiedy czujesz się już dość pewnie w operowaniu nowym językiem, to możesz pokusić się o wyłączenie napisów i zobaczyć ile treści jesteś w stanie zrozumieć ze słuchu. Jest to świetne ćwiczenie pozwalające na zrozumienie native speakerów.

Dzięki grom poznasz słowa, których nie nauczą Cię w szkole

W celu nauki języków obcych, wiele osób wybiera się na zorganizowane kursy. I bardzo dobrze. Jest to chyba najlepsze rozwiązanie. Jednak nie ma takiej siły, aby w trakcie zajęć lektor mógł nauczyć uczniów wszystkich słówek z różnych dziedzin.Tu z pomocą przychodzą gry video, które mogą wprowadzić do naszego słowniczka nowe zwroty i słówka.Przykładowo, w grach komputerowych widoczna jest tendencja twórców do tego, aby ich bohaterowie mówili slangiem, ponieważ dialogi i teksty w grze tworzą native speakerzy. Daje to możliwość poznania idiomów oraz przekleństw. Możesz być pewien, że tego nikt nie nauczy Cię w szkole.Ponadto w czasie gry będziesz miał z pewnością do czynienia z wysoce wyspecjalizowanym słownictwem. W wielu grach można dyskutować na temat broni lub taktyki, a jest mało prawdopodobne, aby takie tematy były przedmiotem nauczania na kursie językowym.

Nauka poprzez zabawę

Ostatnią z korzyści, jakie daje nauka języków obcych za pomocą gier komputerowych jest to, że to po prostu świetna zabawa.Wielu ludzi uczących się nowego języka po pewnym czasie będzie znudzona konwencjonalnymi metodami nauczania np. w czasie lekcji gramatyki czy wymowy.Granie w gry czy to na komputerze, czy na konsoli, to znakomity sposób, aby do nauki języka wprowadzić trochę emocji. Być może fabuła gry wciągnie Cię na tyle, że w ogóle zapomnisz, że właśnie czerpiesz wiedzę.Sam także uczyłem się języka obcego przez gry komputerowe, zaczynając od produkcji na Pegasusa i dzięki nim, poznałem podstawy angielskiego.