Dlaczego warto studiować we Włoszech?

Włochy to znakomite miejsce do zrealizowania swoich marzeń o studiach poza granicami Polski. Do wyboru masz tu wiele renomowanych uczelni, w tym pierwszy i najstarszy uniwersytet na świecie. Koszty czesnego i życia w porównaniu do innych europejskich miast choć nie są najniższe, nie są też tak wysokie jak chociażby w Londynie. Jakby tego mało, na każdym kroku można tu zobaczyć jakieś atrakcje, cuda i zabytki. Ponadto panuje tu niepowtarzalny klimat, miejscowa kuchnia jest pyszna, a gdziekolwiek okiem nie sięgnąć roztaczają się piękne widoki.

Zaczyna się od marzenia

Wiedzieliście, że właśnie z Włoch, a dokładniej mówiąc z Bolonii, wywodzi się zachodni system uniwersytecki? Macie świadomość, że Włosi tworzą prawdziwą awangardę w niemal każdej dziedzinie szkolnictwa wyższego, a szczególnie tyczy się to architektury, projektowania, nauk stosowanych czy sztuki? Zdajecie sobie sprawę, że praktycznie w każdym z tutejszych miast jest jakiś naprawdę stary uniwersytet?

  • Na przełomie XI-XII wieku powstały:

Bolonia (1088), Salerno i Regio (1188).

  • W XIII wieku natomiast:

Vicenza (1204), Arezzo (1215), Padwa (1222), Neapol (1224), Vercella (1228), Siena (1240), Piacenza (1248), Rzym (1303), Perugia (1306), Treviso (1318), Florencja (1321), Werona (1339), Piza (1343), Pawia (1361), Ferrara (1391), Erfurt (1392).

Ponadto tutejsze badania naukowe regularnie wspomagają wiedzę technologiczną. Włoska aktywność w europejskich badaniach naukowych jest ceniona, szczególnie w sprawach dotyczących takich kwestii, jak: energia, środowisko i transport.

Obecny włoski porządek uniwersytecki – bardzo zróżnicowany pod potrzeby rynku – daje dużo możliwości rozwoju i sukcesów w życiu akademickim oraz zapewnia o wiele bardziej naturalną ścieżkę dla młodej osoby do wejścia na rynek pracy.

Włoski system edukacji – co warto wiedzieć?

 

Włoski system szkolnictwa wyższego zasadniczo dzieli się na 2 segmenty: uniwersytecki i pozauniwersytecki.

Sektor uniwersytecki składa się z 89 instytucji uniwersyteckich zaliczanych do następujących kategorii:

  • 58 państwowych uniwersytetów: podmiotów publicznych obdarzonych autonomią naukową, dydaktyczną, kierowniczą, finansową i księgową,
  • 17 niepublicznych uniwersytetów: prawnie uznanych przez państwo,
  • 2 uniwersytety dla obcokrajowców: specjalizujące się w nauczaniu / badaniach na rzecz rozwoju języka włoskiego, literatury, kultury,
  • 6 szkół wyższych: specjalizują się w studiach podyplomowych,
  • 6 uniwersytetów telematycznych.

Sektor pozauniwersytecki obejmuje cztery typologie edukacji i ich instytucje edukacyjne:

  • wyższe szkoły projektowania: politechniki, Akademie Sztuk Pięknych, uczelnie wyższe, instytuty krajowe lub rzemieślnicze, wyższe instytuty studiów muzycznych i choreograficznych,
  • wyższa edukacja zintegrowana (FIS): programy wyższego kształcenia technicznego i szkolenia (IFTS),
  • szkolnictwo wyższe w zakresie mediacji językowej: instytucje edukacyjne dla mediatorów językowych,
  • określone dziedziny, archiwizacja, studia wojskowe, konserwacja.

Włoskie ramy kwalifikacji

 

W oparciu o system boloński w 1990 roku ogólna edukacja we Włoszech została zreformowany. Miało to na celu stworzenie spójnego systemu edukacji w całej Europie. Od tego czasu Włochy wprowadziły 3-etapowy nauki uniwersyteckiej:

  • studia I stopnia (laurea) – trwają 3 lata, studenci otrzymują tytuł naukowy dottore. Etap ten odpowiada polskiemu licencjatowi,
  • studia II stopnia – masz tu do wyboru dwie różne drogi prowadzące do uzyskania dyplomu. Pierwsza to laurea specialista – od tej nazwy pochodzi tytuł naukowy LS (dottore magistrale), trwają 2 lata. Druga to master universitario di 1 livello – tytuł naukowy MU1 (Master Universitario di 1 livello), trwają 1 rok. Pamiętaj, że nie wszystkie kierunki mają w ofercie dwustopniowy system nauczania. Medycyna, stomatologia i farmacja nauczane są w zintegrowanym cyklu, który łączy oba stopnie studiów (tzw. ciclo unico). Nauka trwa ok. 5-6 lat.
  • studia III stopnia – 3 alternatywne ścieżki naukowe zwieńczone otrzymaniem dyplomu Dottorato di Ricerca, „specialista di…” i tytułu naukowego MU2.

Czesne w najbardziej przystępnych cenowo włoskich uczelniach

  • Uniwersytet w Sienie: średnie czesne za naukę 1800 euro / rok,
  • Free University of Bozen-Bolzano: średnie czesne za studia 2200 euro/rok,
  • Uniwersytet w Turynie: średnie czesne za naukę 2800 euro / rok,
  • Uniwersytet w Padwie: średnie czesne 4000 euro / rok.

Czesne w najlepszych włoskich uniwersytetach

  • Scuola Superiore Sant’Anna w Pizie: średnie czesne za studia 4 000 euro / rok,
  • Uniwersytet Boloński: średnie czesne za studia 2100 euro / rok,
  • Politechnika w Mediolanie: średnie czesne 3300 euro / rok,
  • Uniwersytet w Trydencie: średnie czesne za studia 6 000 euro / rok.

Uniwersytet Boloński – pierwsza i najstarsza uczelnia w Europie

 

Założony w 1088 roku znany jest nawet tym, którzy nie myślą o studiach wyższych. Przywileje otrzymał w 1158 roku z rąk cesarza Fryderyka I Barbarossy.

Wśród najsławniejszych studentów znaleźć można Dantego, Erazma z Rotterdamu czy Kopernika. Na kartach historii najbardziej był słynny z nauczania prawa kanonicznego i cywilnego. Ze swoimi wykładami gościł tu doskonale znany nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie Umberto Eco. Obecnie na 23 wydziałach studiuje ponad 1000 tys. studentów.

Bolonia dziś jest jednym z najważniejszych miast studenckich, a ponadto jednym z największych włoskich miast i stolicą regionu Emilia-Romagna. Znana z kuchni (la cucina Bolognese). UNESCO nazwało ją „Creative City for Music”. Ma niezwykle dobrze zachowane historyczne centrum. Królujące ponad miastem odcienie czerwieni nadały jej przydomek Bologna la rossa (Bolonia czerwona).

Co czeka tu na studentów – oprócz nauki

  • można tu zaznać bujnego życia nocnego,
  • posłuchać dobrej muzyki na żywo,
  • każdego roku odbywa się tutaj ponad 100 koncertów,
  • możliwość wzięcia udziału w lipcowym festiwalu filmów niemych,
  • ponadto są tu 3 muzea samochodowe (Ducati, Lamborghini i Ferrari),
  • można obejrzeć też kolekcję Formuły1.

Jak się dostać? Czyli jak przebiega rekrutacja i jakie są wymagania na włoskich uczelniach

 

Krok Pierwszy: Jeśli chcesz wyjechać do Włoch na studia I stopnia to warunkiem koniecznym jest ukończenie szkoły średniej.

Krok Drugi: Następnie czeka cię złożenie dokumentów. W tym celu udajesz się do ambasady lub konsulatu Republiki Włoskiej w Polsce, gdzie się je składa – uwaga świadectwa należy przetłumaczyć na język włoski.

Renomowane biura tłumaczeń zajmują się również tego typu sprawami. Wybierz to, które uznasz za najodpowiedniejsze dla twojej osoby i powierz przekład z języka polskiego na włoski zawodowemu tłumaczowi. Jeśli zależy ci na czasie wiedź, że wykonywane są ekspresowe translacje – to ty jesteś klientem i dyktujesz warunki.

Krok Trzeci: W dalszej kolejności włoska placówka wystawia tzw. dichiarazione di valore – zaświadczenie o uznaniu dyplomów. Mając to możesz udać się na wybraną uczelnię. Szczegółowe informacje o zasadach rekrutacji znajdziesz na stronach uczelni.

Krok Czwarty: Terminy. Pamiętaj o nich i tym, że w zależności od uczelni są one różne. Zwykle jednak okres przyjmowania dokumentów wypada we wrześniu i październiku. Nieco inaczej jest z kierunkami medycznymi, tutaj standardowo jest to wiosna.

Krok Piąty: Egzaminy. Zdecydowana większość uczelni nie organizuje dodatkowych egzaminów, można się ich spodziewać tylko na szczególnie obleganych kierunkach. Obowiązkowe egzaminy państwowe obowiązują przy zdawaniu na architekturę, medycynę, stomatologię i weterynarię.

Wystarczy, że znam język włoski? Czy potrzebuję jakiegoś certyfikatu?

 

Niestety to, że twierdzisz, iż potrafisz porozumiewać się po włosku to za mało. Jeśli chcesz podjąć naukę na jednej z włoskich uczelni zazwyczaj będziesz musiał udowodnić – formalnie – znajomość tego języka.

Kto jest wyłączony z egzaminu ze znajomości włoskiego?

  • posiadacze certyfikatu CILS (Certificazione di Italiano come Lingua Straniera),
  • posiadacze certyfikatu PLIDA (Progetto Lingua Italiana Dante Alighieri).

Rzymska Sapienza wymaga znajomości języka na poziomie B2. Niektóre uczelnie żądają jednak certyfikatów C1 lub C2.

W jaki sposób możesz podszkolić swój język lub szybko zdobyć certyfikat? Pomoc w nauce czy zdaniu certyfikowanego egzaminu pomóc może wiele instytucji, w tym np. Włoski Instytut Kultury w Warszawie. Na terenie Włoch języka można nauczyć się m.in. w ośrodkach w Perugii i Sienie.

Liczba kierunków, na których większość wykładów i ćwiczeń odbywa się wyłącznie w języku angielskim jest niewielka. Ale to także wiąże się z tym, że tu także uczelnia zażąda od ciebie udowodnienia znajomości angielskiego. Uczelnie honorują certyfikaty TOEFL i IELTS.

Koszty utrzymania we Włoszech

Całkowite koszty utrzymania studentów we Włoszech wynoszą od 1 000 do 1 500 euro / miesiąc. Kwoty szacunkowe obejmują: zakwaterowanie, koszty żywności, transport publiczny, lokalne podróże i kieszonkowe na rozrywkę.

Bolonia: ok. 750 – 800 euro / miesiąc

Bolzano: ok. 650 – 700 euro / miesiąc

Florencja: ok. 700 euro / miesiąc

Mediolan i Rzym: od ok. 900 do 1000 euro / miesiąc

Dlaczego warto studiować we Włoszech?

 

Kraj przejedziesz autobusem lub pociągiem za zaledwie kilka euro. Kolej ma sieć połączeń z większością miast – jest ich aż 77. Jest szybka i dobrze utrzymana, dlatego zwiedzanie innych miast we Włoszech jest zdecydowanie dobrą opcją. Ceny zaczynają się od około 20 EUR za podróż, ale jeśli zarezerwujesz wcześniejsze bilety, rabaty mogą sięgnąć nawet do 70%.

Do tego 87 portów lotniczych sprawia, że bez problemu dostaniesz się do większości europejskich lokalizacji.

Transport publiczny jest na tyle bogaty, że na pewno nie będziesz na niego narzekał. Koszt biletu miesięcznego to ok. 25-35 euro.

Poza tym warto być na czasie i mieć rower. W Mediolanie i innych włoskich miastach można go wypożyczyć. Jakie są koszty? Ok. 2,50 euro/dzień lub 6 euro/tydzień.

Czy jest szansa na jakieś stypendium?

We Włoszech stypendia są oferowane przez rząd włoski na poziomie krajowym i regionalnym oraz włoskie uniwersytety.

Przykłady stypendiów, o które masz prawo się ubiegać:

  • stypendia rządu włoskiego dla studentów zagranicznych: można o nie walczyć na wszystkich poziomach. Przyznawane są na 3, 6 lub 9 miesięcy,
  • programy stypendialne dla studentów z zagranicy oferowane przez niektóre uczelnie, np. tj.: Politechnika Mediolańska, Uniwersytet w Padwie, Uniwersytet Bocconi, Uniwersytet w Bolonii.

Jeśli je otrzymasz, możesz liczyć na kwotę od 5000 do 12 000 euro /rok.

Życie z Włochami

 

Włosi są mili, przyjaźnie nastawieni i mają ten swój słynny południowy temperament – co ma nie tylko same plusy, ale i minusy. Lubią dyskoteki, dobre jedzenie. Trzeba się przyzwyczaić do ich rytmu dnia – wiąże się to z popołudniowymi sjestami. I kochają piłkę nożną.

Język włoski nie cieszy się taką popularnością w naszym kraju, jak chociażby angielski. Po włosku mówi niewielki procent Polaków. Jeśli znajdziesz się w sytuacji, w której będziesz potrzebował kontaktu do godnego zaufania tłumacza zgłoś się do renomowanego biura tłumaczeń. Oddanie swoich spraw w zaufane ręce, to podstawa!

Wskazówki dotyczące oszczędzania pieniędzy

Dużą część wydatków miesięcznych stanowi jedzenie. Nie można na nim oszczędzać, z głodowania nic dobrego nie wyjdzie. Ale na pewno dobrym pomysłem jest wybranie niedrogiego posiłku w stołówce uniwersyteckiej lub kupowanie posiłków od ulicznych sprzedawców – tutaj za ok. 2 euro możesz kupić kanapki czy pizzę. Inna opcja, to samodzielnie przygotowywanie posiłków.

W większości pubów, małych restauracji i stołówek we Włoszech, jeśli postanowisz zjeść, zapłacisz podwójną cenę podaną w menu! Szanuj swoje pieniądze.

  • Warto wiedzieć: niektóre restauracje we Włoszech mają tzw. Apertivo (coś w tylu American Happy Hour). W trakcie ich trwania oferują bezpłatny bufet, zazwyczaj jest to w godzinach 16:00 – 19:00.