Boscy Grecy

 

Jakieś 2500 lat temu Grecja była czymś w rodzaju centrum wszechświata, jednym z najważniejszych miejsc na mapie Ziemi. Mieszkańcy tego państwa uchodzili za największych aktorów, artystów, architektów, historyków, filozofów, myślicieli, pisarzy, polityków czy sportowców. „Wydali” na świat większość tych postaci, które bez jakiejkolwiek wątpliwości można uznać za najbardziej wybitne umysły naszej planety, zresztą zapisali się na kartach historii i do dziś w pewnym rodzaju „są żywi”. W tym pięknym starożytnym świecie Grecy ochrzcili się Hellenami, a swoją cudowną ziemię Helladą. Oni i ich język do dziś dnia inspiruje miliony osób na całym świecie.

Twoim wielkim marzeniem jest nauczyć się mówić i pisać po grecku? A czy myślałeś o wyruszeniu do Grecji, aby tam w otoczeniu pięknych krajobrazów i pośród potomków wielkich Hellenów nauczyć się tego języka? Jeśli tak, goń za marzeniami! Sprawy przekładu wszystkich potrzebnych dokumentów do sfinalizowania rejestracji w szkole językowej powierz zawodowemu tłumaczowi. To gwarancja braku niepotrzebnej wpadki! Wypróbuj śląskie Biuro SuperTłumacz!

Wszystko zaczęło się dawno temu…

Mówiąc o języku greckim wypada zacząć od miejsca, w którym narodził się ten język, a mianowicie od starożytnej Grecji. Jest to miejsce wyjątkowe pod każdym względem. W historii tego państwa można znaleźć tak wiele fascynujących informacji, że aż trudno zdecydować, które warto przytoczyć, a które pominąć. Oto niektóre z nich.

Mieliście świadomość, że mieszkańcy tego antycznego państwa rzadko jedli mięso? Grecy wierzyli, że jest to coś, co robią tylko Barbarzyńcy. Samych siebie uważali za cywilizowanych więc po prostu nie wypadało postępować jak ci, którymi gardzili. Dodajmy jeszcze, że jedli tylko mięso ofiarowane najpierw bogom.

Wiedzieliście, że to właśnie mała i niepozorna oliwka była symbolem starożytnej Grecji oraz jednym z najważniejszych pokarmów przodków współczesnych Greków? Wierzono, że pierwsze drzewo oliwne pojawiło się na tej ziemi za sprawą bogini Ateny. Warto odnotować fakt, że już w tamtym czasie oliwki miały szersze zastosowanie aniżeli tylko kuchnia. Wykorzystywano je m.in. do nawilżania skóry.

To właśnie na tej ziemi bardzo dawno temu opracowano najwcześniejszą formę alfabetu! Fenicjanie przywieźli do Grecji prosty system oparty na czymś, co uznalibyśmy za spółgłoski, a Grecy dodali samogłoski oraz stworzyli zasady wymowy każdej litery. Warto mieć świadomość, że nazwa alfabet powstała z dwóch liter połączonych ze sobą, a mianowicie z alfy i bety.

Akropol zbudowany za czasów Peryklesa był najważniejszym budynkiem w Atenach i jednym z tych, które symbolizowały siłę starożytnej Grecji.

Edukacja zależała od zamożności i płci danej osoby, niestety. Oficjalne kształcenie było dostępne wyłącznie dla zamożnych mężczyzn i odbywało się w szkołach, w których uczniowie mieli do dyspozycji prywatnych nauczycieli. Dziewczęta w ogóle nie mogły kroczyć ścieżką kształcenia. Warto podkreślić też fakt, że chłopców mieszkających w Sparcie najczęściej kierowano do wykształcenia wojskowego, natomiast tych z Aten zazwyczaj wysyłano na nauki przedmiotów ścisłych, historii czy matematyki.

Obie płcie miały nosić tuniki zwane chitonami. Można było je ułożyć na kilka różnych sposobów. Dodajmy, że męskie chitony były wykonane z lżejszego materiału niż te dla kobiet, a to ze względu na fakt, iż panowie musieli pracować na zewnątrz.

Pierwsza Olimpiada odbyła się właśnie w starożytnej Grecji. Miało to miejsce w 776 p.n.e. Zapewne większość z nas zdaje sobie z tego sprawę, ale przypomnimy jeszcze, wówczas tylko Grecy mogli wziąć udział. Natomiast konkretne dyscypliny zostały stworzone po to, aby szkolić mężczyzn do wzięcia udziału w wojnach. W przeciwieństwie do czasów współczesnych sportowcy biorący udział w pierwszej olimpiadzie występowali zupełnie nago.

Słowo „maraton” pochodzi właśnie stąd!

Dość częstą praktyką było opuszczanie dzieci przez rodziców. Jeśli urodziłeś się w tamtych czasach i byłeś niepełnosprawny lub zdeformowany istniało bardzo duże prawdopodobieństwo, że rodzice cię po prostu porzucą. W najlepszym przypadku pozostawione na śmierć mogło zostać uratowane i czekała je niewolnicza przyszłość.

Co warto wiedzieć o języku greckim?

Postanowiłaś lub postanowiłeś nauczyć się greckiego? Super! Czeka cię niesamowita przygoda, ale i ogromne wyzwanie dla twojego umysłu. Zanim podejmiesz faktyczne kroki ku zapisaniu się na pierwsze lekcje warto mieć choć minimalną świadomość o historii tego języka.

Grecki jest językiem indoeuropejskim z grupy helleńskiej, który wywodzi się z pierwszej formy greckiego używanej w trzecim tysiącleciu p.n.e., z tzw. proto-greki Później przekształcił się w starożytną grekę.

Język, którym posługują się współcześni Grecy powstał po upadku Bizancjum w 1453 roku.

To warto wiedzieć: język grecki jest najstarszym zarejestrowanym żywym językiem.

Oficjalne statystyki podają, że na całym świecie żyje ok. 13 milionów rodowitych Greków, którzy każdego dnia posługują się greckim. Żyją oni nie tylko w Grecji, ale i (głównie) na Cyprze we Włoszech, Albanii oraz Turcji.

Jeśli przykładaliście się do nauki w szkole na pewno macie choć niewielkie pojęcie o tym, że grecki znacząco wpłynął na literaturę zachodnią, języki, matematykę, a także na astronomię czy filozofię. Wiele angielskich słów, które wiążą się z tymi dziedzinami ma właśnie greckie korzenie.

171– tyle słów liczy najdłuższe greckie słowo

To najdłuższe starożytne słowo wymyślił Arystofanes, autor komedii pt. „Zgromadzenie kobiet”.

A wygląda ono tak (w łacińskiej transkrypcji):

Lopadotemachoselachogaleokranioleipsanodrimhypotrimmatosilphioparaomelitokatakechymenokichlepikossyphattoperisteralektryonoptekephalliokigklopeleiolagoiosiraiobaphetraganopterygon

Chcecie wiedzieć co oznacza? To fikcyjne danie, które grecki autor stworzył na potrzeby słynnego „Zgromadzenia kobiet”.

Współczesny grecki

 • oficjalny język Grecji,
 • używa się go w urzędach, szkołach i mediach,
 • posługuje się nim ok. 10 milionów osób w Grecji, ok. 600 000 mieszkańców Cypru i ok. 3-4 milionów Greków rozrzuconych po całym świecie, głównie w Stanach Zjednoczonych, Australii, Kanadzie i Ameryce Południowej,
 • mówi się o nim współczesny grecki /nowogreka, aby odróżnić go od greckiego archaicznego, greki klasycznej, greki koine, greki bizantyjskiej, greki oczyszczonej (tzw. katharewusa),
 • zawiera elementy gramatyczne i słownictwo, które przeniknęły do innych języków europejskich,
 • mówi się o tym, że 12% angielskiego słownictwa pochodzi właśnie z greckiego,
 • najwcześniejsze zachowane teksty starożytnej greki pochodzą z XV wieku p.n.e.,
 • alfabet grecki używany w czasach klasycznych pochodził od Fenicjan,
 • w grece klasycznej napisano najbardziej znane dzieła z użyciem alfabetu greckiego, w tym „Iliadę” i „Odyseję” – słynne działa Homera,
 • od czasów klasycznych dialekt grecki używany w Atenach, zwany „koine”, stał się powszechnym językiem użytkowym i dominującym językiem intelektualistów z basenu Morza Śródziemnego,
  grecki bizantyjski, podstawowy język cerkwi prawosławnej, wywodzi się z „koine”. Powszechnie używany aż do upadku Konstantynopola w 1453 roku,
 • współczesny grecki wywodzi się bezpośrednio z greckiego bizantyjskiego,
 • po wojnie o niepodległość (1821) elita intelektualna wprowadziła tzw. katharewusa, hybrydę starożytnej greki i potocznego języka,
  na początku XX wieku wielu pisarzy zaczęło tworzyć w języku, który nazywali językiem ludu, czyli nowogrece /demotyku.

Tak pod wpływem różnych wydarzeń historycznych i politycznych na przestrzeni lat gramatyka stała się prostsza, a słownictwo dostosowane do czasów.  Niezwykłe uproszczenie systemu akcentowania miało miejsce w latach 70-tych.

Nowogreka jest elegancka i wysoce zorganizowana. Tworzyli w niej m.in. dwaj wybitni poeci Odiseas Elitis i Jorgos Seferis, obaj są laureatami Nagrody Nobla.

Pragniesz nauczyć się greckiego? Chcesz zapisać się na kurs do szkoły językowej w Grecji? Nie wiesz jak dopełnić wszystkich formalności, ponieważ niektóre dokumenty wymagają przetłumaczenia na język Greków? Nie stresuj się! Poszukaj pomocy w dobrym biurze tłumaczeń, gdzie specjaliści pomogą przebrnąć ci przez tzw. papierkologię.

Dlaczego warto uczyć się greckiego?

Oto kilka dobrych powodów, do podjęcia nauki języka greckiego:

 • ucząc się innego alfabetu ćwiczysz mózg,
 • z greckim łatwiej poznawać inne języki obce,
 • lepiej zrozumiesz angielski i szybciej przyjdzie ci jego nauka – szacuje się, że ok. 12% (niektóre źródła podają, że od 15 do 25%) angielskiego słownictwa pochodzi z Grecji,
  będziesz miał okazję spojrzeć z innej perspektywy na współczesną grecka kulturę – poznasz ją i zrozumiesz lepiej,
 • o wiele prościej zajmować się działalnością akademicką i naukową dotyczącą historii Grecji, nie wspominając o tej związanej ze zgłębianiem tajników tamtejszych literatów – bez tego języka, ani rusz!
 • będziesz mógł rozmawiać z mieszkańcami Grecji w trakcie podróży lub pobytu w tym kraju,
 • zrozumiesz teksty greckich piosenek,
 • będziesz mógł czytać w oryginale grecką poezję i literaturę,
 • zrozumiesz menu w restauracji w Grecji,
 • twoja komunikacja z krewnym, znajomym lub małżonkiem pochodzącym z Grecji stanie się wreszcie prawdziwa i na pewno zyska na jakości.

Nauka greckiego w Grecji

Języka obcego można uczyć się na wiele sposobów. Kupić samouczek do nauki, nabyć taśmę, CD lub wideo. Zapisać się na kurs online lub znaleźć sobie przyjaciela do pogaduszek na skype w ramach tzw. wymiany językowej. To jednak zaledwie początek. Jeśli będziesz miał chęć nauczenia się greckiego na dobrym poziomie, potrzeba czegoś więcej.

A może tak wyjazd do Grecji?

Gdzie możesz szukać swojej szansy na naukę języka greckiego? Zajęcia oferowane są przez:

 • szkoły językowe,
 • lokalne i zagraniczne szkoły wyższe,
 • uniwersytety,
 • szkoły prywatne i międzynarodowe,
 • organizacje zagraniczne i międzynarodowe,
 • lokalne stowarzyszenia i kluby,
 • prywatnych nauczycieli.

Zakres kursów jest szeroki i każdy może znaleźć coś odpowiedniego dla siebie. Obejmują bowiem one:

 • kursy dla początkujących,
 • specjalistyczne kursy biznesowe lub kulturalne,
 • seminaria na poziomie uniwersyteckim.

Szkoły językowe

W Grecji istnieje wiele szkół językowych. Warto mieć świadomość, że większość z nich znajduje się w Atenach oraz w innych dużych miastach. Natomiast na tutejszych wyspach edukacja językowa zazwyczaj odbywa się jedynie w trybie letnim.

Zazwyczaj większość tych jednostek ma w swojej ofercie zróżnicowane zajęcia ze względu na:

 • umiejętności językowe,
 • liczbę godzin, w których chcesz się uczyć w tygodniu,
 • ilość pieniędzy, które możesz wydać,
 • jak szybko i intensywnie masz ochotę się uczyć.

Co warto jeszcze wiedzieć o nauce greckiego w Grecji? Oto kilka przydatnych informacji o kursach:

 • są zazwyczaj dostępne dla osób w wieku powyżej 18 lat,
 • niektóre z nich przyjmują uczniów w wieku już od 14 lat,
 • są klasyfikowane według umiejętności, np. początkujący, średniozaawansowany lub zaawansowany (większość szkół oferuje darmowe testy, które pomogą ci znaleźć odpowiedni poziom),
 • zwykle trwają od 2 do 16 tygodni,
 • przyjęło się, że większość jednostek oferuje bezpłatną lekcję wprowadzającą.

Podpowiadamy: Jeśli nie potrzebujesz szybko się uczyć tego języka, najlepiej zaplanuj lekcje przez dłuższy czas. Co więcej, nie podejmuj decyzji zbyt pochopnie. Zanim zapiszesz się na długi i kosztowny kurs, upewnij się, że nauka greckiego jest na pewno tym, czego bardzo chcesz lub z różnych przyczyn potrzebujesz.

Niektóre szkoły oferują kursy łączone, czyli uczysz się nie tylko języka greckiego, ale twoja edukacja jest połączona z przedmiotami fakultatywnymi, np.:

 • greckim biznesem,
 • grecką sztuką i kulturą,
 • czytaniem i komentowaniem codziennej prasy,
 • rozmową,
 • historią grecką,
 • tradycjami i folklorem.

Najbardziej popularnymi kursami językowymi w Grecji są kursy intensywne:

 • zapewniają 4 godziny nauki dziennie od poniedziałku do piątku, czyli 20 godzin tygodniowo,
 • koszt 4 tygodni wynosi ok. 200 euro, najdroższe są kursy letnie.

Inną opcją są kursy handlowe:

 • standardowo są bardziej intensywne niż te zwykłe, liczba godzin tygodniowo wynosi średnio 60,
 • są też droższe i drogie, przeciętnie koszt trzytygodniowego kursu to ok. 400 euro,

Warto zwrócić uwagę na to czy dany kurs obejmuje zakwaterowanie. Niektóre szkoły językowe organizują pobyt rodzinny u greckiej rodziny, co jest dodatkową okazją do praktykowania świeżo zdobywanych umiejętności językowych.

Prywatne lekcje

Są droższe niż kurs językowy, ale ich główną zaletą jest to, że uczysz się we własnym tempie.

Jak znaleźć nauczyciela dla siebie? Jeśli masz rodzinę lub znajomych mieszkających w Grecji, najlepiej poprosić ich o pomoc. Natomiast, gdy ta opcja odpada dużym udogodnieniem jest internet. Wejdź na forum internetowe, poszukaj opinii innych, popytaj internautów. Kieruj się nienaganną opinią!

Wszelkie formalności związane z przetłumaczeniem potrzebnych dokumentów do rejestracji na kurs do szkoły językowej w Grecji pomoże ci przygotować zawodowy tłumacz. Szukaj wśród najlepszych. Wybierz najodpowiedniejszego dla siebie!