Ile ksiąg ma Biblia? Czyli o najlepiej sprzedającej się książce świata

Według chrześcijan Biblia jest słowem samego Boga. Napisana przez kilku autorów inspirowanych przez Ducha Świętego w pewnym okresie czasu, który po bardziej dokładnym podliczeniu wynosi ok. 1300 lat! Jest podzielona na Stary i Nowy Testament. Księga Rodzaju, według tradycji jej autorstwo przypisuje się Mojżeszowi, jest pierwszą księgą, podczas gdy Apokalipsa Świętego Jana, napisana przez Jana Apostoła, zamyka Pismo Święte. Oryginalnie stworzona w trzech językach starożytnych – hebrajskim, aramejskim i greckim, z biegiem czasu przetłumaczona przynajmniej w jakiejś części praktycznie na większość języków świata. Istnieje kilka wersji Biblii, ale ogólnie szacuje się, że sprzedała ona ponad pięć miliardów egzemplarzy.

Witaj w świecie Biblii

Ciekawi Cię to, ile ksiąg ma Biblia? Jeśli chcesz wiedzieć, ile ksiąg ma Biblia, jesteś w dobrym miejscu!

Biblia, jedna z najbardziej magnetyzujących „książek” wszechczasów. Według Guinness World Records od 1995 roku jest najlepiej sprzedającą się książką na świecie.

5 miliardów kopii sprzedanych i rozdystrybuowanych robi wrażenie? Chociaż niemożliwe jest uzyskanie dokładnych danych, nie ma wątpliwości, że Biblia jest najlepiej sprzedającą się i rozpowszechnianą książką na świecie.

Skąd w ogóle te liczby? Istnieje wiele źródeł, które podają różne, ale dość zbieżne dane. Posługujemy się tutaj badaniem przeprowadzonym przez Towarzystwo Biblijne, które wykazało, że około 2,5 mld egzemplarzy zostało wydrukowanych w latach 1815-1975, ale nowsze szacunki wskazują, że liczba ta przekracza 5 mld.

Inne dane podają, że do końca 1995 roku cała Biblia została przetłumaczona na 349 języków. Zaznaczmy jeszcze, że 2,123 języków na świecie posiada przekład przynajmniej jednej księgi Biblii.
Ile ksiąg ma Pismo Święte a Bestseller, za którym nie stoją marketingowcy

Przeglądając różne rankingi bestsellerów praktycznie nie ma możliwości natknięcia się na Biblię. Ktoś może zapytać: ale jak to, przecież jest to najlepiej sprzedająca się książka na świecie…?

Proponujemy na sprawę spojrzeć z nieco innej perspektywy. Roczna sprzedaż Biblii jest tak wysoka, średnio od 425 do 650 mln USD i rok po roku wyprzedza sprzedaż wszystkich innych tytułów. Najlepsza pozycja, na jaką może liczyć każda inna książka, to drugie i kolejne miejsca.

Biblia jako najlepiej sprzedająca się książka

Listy bestsellerów czy innych rankingów zatytułowanych „najlepiej sprzedające się” są interesujące tylko wtedy, gdy najlepsze miejsce jest do zdobycia. Stąd zastosowano tutaj zasadę, że wyklucza się prawdziwego giganta sprzedaży, aby mógł ustąpić miejsca innym, którzy między sobą mają realne szanse walczyć o wygraną.

Świetnym przykładem jest tutaj seria o Harrym Potterze, na pewno większości osób obiło się o uszy, że J. K. Rowling biła rekordy sprzedaży i tym samym stała się jedną z najbardziej wpływowych i najbogatszych pisarek. Tylko, że według The New Yorkera nawet książki o Harrym Potterze nie są w stanie pokonać Biblii. Nawet niesamowite wyniki sprzedaży tej kultowej serii powieści o czarodzieju nie są w stanie jej pokonać.

 • Według raportów Guinness Records w latach 1815-1975 wydrukowano około 2,5 mld egzemplarzy Biblii,
 • The Economist szacuje, że każdego roku drukowanych jest ponad 100 mln nowych Biblii, co daje oszałamiającą sumę ponad 6 mld wydruków,
 • w 2005 roku Liczba bibelotów sprzedanych w samych Stanach Zjednoczonych została zachowawczo oszacowana na 25 mln,
 • badania Barny wskazują, że 92% wszystkich amerykańskich gospodarstw domowych ma co najmniej jedną Biblię i zazwyczaj posiada trzy.

Inne interesujące porównania to cytowana tzw. „Mała czerwona książeczka” Mao czy Koran, który stał się popularny w ostatnich latach. Istnieją jednak spore dysproporcje w stosunku do Biblii.

Biblia nie tylko cieszy się corocznie rosnącą sprzedażą i dystrybucją, ale robi to ściśle bez przymusu. Nikt nie musi kupować, posiadać, czytać ani wierzyć Biblii, a mimo to – z różnych powodów – każdego dnia kupują ją ludzie na całym globie.

Warto jeszcze dodać, coś, co zapewne może oszałamiać i wywoływać liczne pytania wśród specjalistów od reklamy i sprzedaży. Popularność Biblii nie opiera się na sprytnym marketingu, trendach kulturowych czy prawodawstwie. Wydaje się, że ludzie z różnych zakątków Ziemi mają pragnienie poznania Boga…

Liczy się dla ciebie jakość tłumaczenia? Zwracasz uwagę na doświadczenie, posiadane kwalifikacje i referencje tłumacza? Najbezpieczniejsza i zarazem najszybsza droga do kontaktu z profesjonalistą to renomowane biuro tłumaczeń – już na starcie zapoznajesz się ze ściśle określonymi standardami współpracy i masz pewność, że to miejsce polecane i bardzo dobrze oceniane przez innych klientów.

Ile Biblia ma ksiąg?

Zastanawia Cię to, ile Biblia ma ksiąg? Oto fakty, które dadzą Ci odpowiedz.

Choć dla większości z nas kojarzy się z religią i tematami zw. wiarą, jest to także ciekawe dzieło literackie, zresztą biorąc pod uwagę oba konteksty w większości rankingów uznawana jest za najpopularniejszą lub jedną z najbardziej popularnych książek na całym świecie.

Nazwa Biblii /Pisma Świętego pochodzi od greckiego słowa βιβλίον, biblion, oznaczającego zwój papirusu, księgę (w liczbie mnogiej jest to βιβλία, biblia, czyli księgi).
Pierwotnie spisywano ją w językach takich, jak: hebrajski, aramejski i grecki.

Podajemy dokładne wyliczenia

Chociaż chrześcijanie w dużej mierze zgadzają się co do liczby ksiąg w Biblii, ich dokładna liczba różni się w zależności od tradycji. Ile ksiąg zawiera Pismo Święte? W ten sposób:

 • większość protestanckich chrześcijan uznaje 66 ksiąg Pisma Świętego,
 • większość katolików uznaje 66 księgi oraz 7 ksiąg deuterokanonicznych, czyli końcowo mamy ich aż 73,
 • grecka Biblia prawosławna liczy już 75 ksiąg,
 • z kolei ortodoksyjni chrześcijanie z Etiopii uznają 81 ksiąg.

Nie można zapomnieć o tym, że Żydzi i chrześcijanie uważają księgi Pisma Świętego za napisane pod natchnieniem samego Boga.

Ile ksiąg ma Nowy i Stary Testament?

To w końcu jak to jest z tą Biblią? O rozbieżnościach w samym Piśmie Świętym

 • chrześcijańska Biblia to Stary i Nowy Testament,
 • z kolei Biblia Hebrajska to tzw. Tanach, w skład którego wchodzi jedynie Stary Testament.

Pismo Święte, ile ma ksiąg? Tu odpowiedzi należy szukać w kanonie. To, co stanowi obecny kształt Pisma Świętego jest kwestią ustanowienia kanonu, a ten z kolei różni się w zależności od konkretnej tradycji kościelnej.

Do IV wieku n.e. nie mówiono w ogóle powszechnie o czymś takim, jak kanon Biblii. Więc pytanie Pismo Święte, ile ma ksiąg, wówczas jakby nie miało prawa bytu.
Pierwsze próby sformalizowania tego zbioru ksiąg pojawiły się na synodach w Hipponie w 393 roku i Kartaginie w 397 roku.

Ostatnia faza kształtowania wykazu ksiąg biblijnych w kościele rzymskokatolickim pojawiła się na Soborze Trydenckim 8 kwietnia 1546 roku.
Kościół prawosławny krok ku kanonowi postawił z kolei w roku 1672 na synodzie w Jerozolimie – trzeba jednak dodać, że w 1950 roku dołączył do swoich postanowień w tej kwestii Trzecią Księgę Machabejską, Czwartą Księgę Machabejską i Psalm 151.

Nie wiesz, gdzie znaleźć eksperta lub ekspertów specjalizujących się w temacie, który dotyczy twoich materiałów wymagających przekładu? Zależy ci na tym, aby był to specjalista lub specjaliści z udokumentowanym doświadczeniem i umiejętnościami? Osoby prywatne, firmy i różnego rodzaju instytucje, którym zależy na wysokiej jakości tłumaczeń i bezpieczeństwie oddania pracy w zaufane ręce najczęściej stawiają na współpracę z renomowanym biurem tłumaczeń.

Jak powstawała najsławniejsza książka świata?

Przede wszystkim trzeba powiedzieć o tym, że Biblia wzięła się z przekazów ustnych, a dopiero następnie zaczęto ją spisywać, co z kolei miało miejsce przez ok. 1300 lat, w przybliżeniu między 1200 a 100 rokiem n.e.

Gdzie ją pisano? Księgi wchodzące w skład Pisma Świętego pisano w:

 • dzisiejszym Izraelu i Palestynie,
 • Egipcie,
 • różnych częściach ówczesnego Cesarstwa Rzymskiego.

Jest to dzieło ogromnych rozmiarów i napisane z wielkim rozmachem. Za jego stworzeniem stoi ponad 40 osób.

Kim byli autorzy Biblii? Wśród nich znaleźli się m.in.:

 • pisarze,
 • poeci,
 • prorocy,
 • rybacy,
 • królowie,
 • urzędnicy królewscy,
 • muzycy,
 • sekretarze,
 • lekarz.

Bogactwo literackie

Biblia jest również zróżnicowana jeśli chodzi o różne rodzaje i gatunki literackie. Znajdziemy tutaj m.in.:

 • poezję,
 • dokumenty prawne,
 • piosenki,
 • listy,
 • relacje naocznych świadków,
 • opowieści o ludziach,
 • dokumenty historyczne.

Ile ksiąg ma Nowy Testament? Jeśli ciekawi Cię odpowiedz na pytanie, ile ksiąg ma Nowy Testament powinieneś wiedzieć: katolicka wersja liczy 27 ksiąg.

Najprawdopodobniej jest przełożona i w Twoim języku

Oryginalnie część Biblii została napisana po hebrajsku, niektóre księgi w języku aramejskim, a inne po grecku. Obecnie ok. 2500 z 7000 języków na świecie zawiera część Biblii przetłumaczoną na ich język – trzeba jednak mocno podkreślić, że różne źródła podają inne dane. Są to jedynie informacje szacunkowe.

Niektóre źródła podają, że cała Biblia jest dostępna w co najmniej 426 językach, natomiast Nowy Testament w 1115 językach.

Czy wiesz, że według danych Wycliffe Global Alliance / Wycliffe Bible Translators (międzynarodowa organizacja, której celem jest przetłumaczenie Biblii na wszystkie języki świata) z 1 października 2017 roku:

 • cała Biblia dostępna jest w 670 językach, które są językami ojczystymi dla 5,371 mld osób na całej Ziemi!
 • część ksiąg pojawiła się w 3312 językach, które są rodzime dla prawie 96,7% ludności świata!

Przekłady Biblii

 • Pierwsze tłumaczenia Starego Testamentu pojawiło się w III wieku p.n.e.,
 • Septuaginta – przekład z języka hebrajskiego na grecki,
 • Targumy – swobodne parafrazy z dołączonymi do nich wyjaśnieniami,
 • Wulgata – słynny przekład na język łaciński dokonany przez Hieronima na przełomie 382-406 roku. Był to oficjalny przekład kościoła w średniowieczu, od II do VII wieku pojawiły się przekłady na wiele innych języków, w tym na: syryjski, koptyjski, etiopski, gocki, ormiański, gruziński, perski, nubijski czy na arabski,
 • IX wiek to przekład Cyryla i Metodego na staro-cerkiewno-słowiański,
  1522 – tłumaczenie Marcina Lutra,
 • XV wiek – szacuje się, że w tym czasie wydrukowano ok. 15,5 tys. egzemplarzy Biblii w językach narodowych, pierwszy zachowany polski przekład to tzw. Psałterz Floriański pochodzący z XV wieku,
 • pierwsze całe tłumaczenie na język polski to słynna Biblia Brzeska z 1563 roku,
 • 1965 – ukazuje się wówczas jeden z najbardziej popularnych wśród katolików przekładów Biblii, tzw. Biblia Tysiąclecia,
 • Biblia Warszawska – najbardziej popularne tłumaczenie wśród polskich protestantów.

Ile ksiąg zawiera Stary Testament?

Jeśli ciekawi Cię, ile ksiąg zawiera Stary Testament powinieneś wiedzieć, że:

 • judaistyczna zawiera 39 ksiąg (liczone tam jako 24),
 • katolicka 46,
 • prawosławna 49-51.

Ciekawostki wokół Biblii

Czy wiedzieliście, że…:

 • ok. 50 egzemplarzy jest sprzedawanych co minutę
 • najstarsza przypowieść w Biblii znajduje się w Księdze Sędziów 9, 8-15,
 • Nowy Testament zawiera ponad 260 cytatów ze Starego Testamentu,
 • najkrótsza księga w Nowym Testamencie to 2 Jana – liczy jedynie 13 wersów,
 • najdłuższa księga w Nowym Testamencie to Dzieje Apostolskie. Mają one 28 rozdziałów – dodać należy, że Ewangelia według Mateusz ma również 28 rozdziałów, ale jest krótsza,
 • słowo chrześcijanin jest po raz pierwszy wspomniane w Biblii w Dziejach Apostolskich 11,26. Co więcej, znajduje się tylko w dwóch innych miejscach w Biblii: Dziejach Apostolskich 26, 28 i 1 Liście św. Piotra 4, 16,
 • najkrótszą starotestamentową księgą jest Abdiasza, ma 1 rozdział z 21 wersetami,
 • najkrótszy werset w Starym Testamencie to 1 Kronik 1,25,
 • Stary Testament ma ponad 60 fragmentów, które według chrześcijan są proroctwami Jezusa,
 • „Nie bój się” pojawia się w Biblii około 365 razy (oczywiście w zależności od tłumaczenia),
 • popularne tłumaczenie Biblii zawiera około 774 000 słów (w zależności od wersji),
 • przeczytanie całej Biblii na głos zajmie średnio ok. 70 godzin.