Alkohol Norwegia, czyli norweska polityka alkoholowa

Temat alkohol Norwegia wręcz hipnotyzuje wiele Polek i Polaków. Dlaczego? Ze względu na tamtejszą politykę państwa, która charakteryzuje się tym, że sprzedaż alkoholi jest mocno utrudniona. Nam trudno sobie to wyobrazić.

Alkohol Norwegia – coś niczym luksusowy towar

Alkohol w Norwegii zalicza się do grupy towarów luksusowych. Dlaczego tak się dzieje? Decyduje o tym przede wszystkim to, ile za niego zapłacimy…

To Cię zaszokuje – sprawdź alkohol Norwegia cena:

  • Za zwykły czteropak piwa zakupiony w supermarkecie trzeba zapłacić około 100 koron norweskich, co daje w przeliczeniu kwotę około 50 złotych.
  • Najtańsze wino kupione w Norwegii to wydatek, w przeliczeniu na polską walutę, rzędu 50-70 złotych.
  • Tym sposobem alkohol w Norwegii jest równie luksusowy jak samochody, nieruchomości, biżuteria, a nawet wyroby tytoniowe.

Polityka alkoholowa w Norwegii

Taki stan rzeczy bynajmniej nie wynika z faktu, że Norwegowie cenią abstynencję. Nic z tych rzeczy. Spożycie alkoholu w Norwegii nie jest w cale takie małe. Norwegia to kraj, w którym ludzie nie stronią od niego, ale rząd od wielu lat prowadzi bardzo restrykcyjną politykę antyalkoholową. Działania państwa norweskiego w tym zakresie znacznie przekraczają działania innych państw skandynawskich.

Cały norweski przemysł alkoholowy leży w rękach rządu. Można więc śmiało powiedzieć, że spożycie alkoholu w Norwegii jest też restrykcyjnie kontrolowane przez państwo. Chociaż sformułowanie „przemysł alkoholowy” wydaje się w przypadku Norwegii mocno przesadzone.

W kraju produkcja alkoholu ogranicza się tylko i wyłącznie do jednej (sic!) spółki, która ma absolutną koncesję na sprzedaż wyrobów alkoholowych, które zawierają powyżej 4,75% alkoholu.

Warto podkreślić, że nasze rodzime piwa, takie jak na przykład Lech czy Żywiec są mocniejsze. Norweska spółka o której mowa, będąca monopolistą w branży monopolowej, to Vinmonopolet.

Alkohol od nielegalnej strony

Warto też wspomnieć, że kary za alkohol w Norwegii istnieją i trzeba się z nimi liczyć, jeśli mamy zamiar złamać tutejsze prawo i miejscową politykę alkoholową. Każda dodatkowa butelka wina w bagażniku naszego samochodu, oczywiście ta niezgodna z dozwoloną ilością, to kara 400 NOK, czyli ok. 167 zł! Ale już przewóz 5 butelek to 680 NOK, czyli 287 zł za każdą butelkę! Jak więc widzicie, kary za alkohol w Norwegii przewożony w niedozwolonych ilościach, są odczuwalne!

Spożycie alkoholu w Norwegii

Spółka Vinmonopolet została utworzona w 1922 roku. Wówczas była to spółka akcyjna, która znajdowała się w rękach prywatnych, ale już wtedy była pod kontrolą państwa. Obecnie spółka posiada w całym kraju 252 sklepy. W praktyce oznacza to, że w Norwegii istnieją jedynie 252 legalne sklepy monopolowe. Statystycznie jeden sklep monopolowy przypada na 1,7 gminy. Zapisy statutowe spółki Vinmonopolet głoszą, że głównym celem jej istnienia i działalności jest dążenie do: zmniejszenia spożycia alkoholu w Norwegii, wzrostu kultury picia napojów alkoholowych, ograniczenia dostępu do wyrobów innych producentów oraz uniemożliwienia osobom młodym dostępu do alkoholu.

Vinmonopolet

Polityka alkoholowa realizowana przez spółkę Vinmonopolet polega na:

  • niewielkiej ilości sklepów,
  • wysokich cenach alkoholi,
  • określonych godzinach otwarcia tych sklepów.

Kiedy otwarte są tu sklepy, w których kupisz np. wódkę czy whisky? Czyli alkohol Norwegia godziny otwarcia miejscowych sklepów

W Norwegii sklepy z alkoholem nie działają ani całodobowo, ani w niedziele.

Alkohol Norwegia godziny

Trudno sobie wyobrazić podobną sytuację w Polsce… Być może mylimy się, ale z naszym charakterem zapewne pojawiłoby się jakieś podziemie alkoholowe. Ale wracając do tematu alkohol Norwegia godziny. Wygląda to tutaj taj: w dni powszednie sklepy są czynne do około 16-18, a w soboty do 14-15.

Zakup alkoholu w tych sklepach wiąże się z bezwzględnym wylegitymowaniem w przypadku, gdy wiek klienta wyda się sprzedawcy niższy niż 18 lat.

Alkohol Norwegia wiek

Skandynawowie nie wyróżniają się zbytnio na tle innych miejsc, krajów i kultur. W temacie alkohol Norwegia – wiek, który umożliwia jego zakup to 18 lat.

Uwaga: Jeśli chcesz nabyć trunki o zawartości alkoholu powyżej 22% musisz mieć ukończone 20 lat.

Alkohol Norwegia – wiek 18 i 20 lat – nie jest dla nas żadnym zaskoczeniem, w porównaniu do szoku kulturowego związane z zasadami norweskiej polityki alkoholowej. Zresztą, kto choć raz miał okazję odwiedzić ten kraj, na pewno nie umknęła mu to specyficzne i dość restrykcyjne podejście do napojów alkoholowych.

Alkohol Norwegia ceny

Tu Polacy, a szczególnie wielbiciele mocniejszych trunków mogą przeżyć szok. Ile zapłacimy alkohol w tym skandynawskim kraju?

Alkohol Norwegia ceny:

  • zakup wódki to przeciętnie koszt ok 100 zł,
  • piwo kosztuje ok.. 12 zł,
  • wino ok. 51 zł.

Tak wysokie ceny są tak naprawdę spójne z norweską polityką alkoholową, której zadaniem jest hamowanie spożywania alkoholu przez mieszkańców tego kraju.